Majkrosoftova platforma Tims za učenje na daljinu, koja će uskoro biti dostupna nastavnicima, neće biti obavezujuća, pa će prosvetni radnici sami odlučiti da li će na nju preći ili će nastaviti da koriste platforme za onlajn nastavu koje su odabrali prethodnih dana, potvrđeno je Danasu u Ministarstvu prosvete.
Najnoviji dopis Ministarstva koji su škole juče dobile izazvao je veliku zabunu među zaposlenima, jer su mnogi direktori i pojedine školske uprave to obaveštenje protumačili na pogrešan način – da se prekidaju načini komunikacije koje su nastavnici već uspostavili sa svojim đacima, kao što su Gugl učionica, Edmondo, Mudl, Viber, mejl…
– Korišćenje platforme Tims nije obavezno. To je još jedan u nizu veb alata za koji smo obezbedili sistemsku podršku da bi nastavnici mogli da ga koriste. Kako bi se nastavnici što bolje pripremili, biće organizovane besplatne onlajn obuke, o čemu je prosleđena informacija svim školama. Takođe, pripremljena su i uputstva za korišćenje ove platforme – kaže za Danas Biljana Marić, savetnica ministra prosvete.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije saopštila je juče da mnogi prosvetni radnici imaju problem u internet komunikaciji sa svojim đacima, naročito oni koji rade u seoskim školama.
„Veliki broj đaka nema pristup vaj-faju, te je prinuđen da koristi internet koji dokupljuju preko nekog od operatera kod kojih su kupili karticu. Ovo nije samo problem u komunikaciji sa đacima, već i finansijsko opterećenje roditelja, koji dokupljuju internet kako bi deci omogućili školovanje u toku vanredne situacije“, kažu u Uniji. Iz tog sindikata apeluju na nadležne da u dogovoru sa operaterima omoguće pomenutim đacima besplatne dopune.
Biljana Marić navodi da je Ministarstvo svesno ovog problema i da je upravo zbog toga prvi sistem podrške nastava na daljinu preko kanala RTS.
– Otvorili smo besplatan internet prema RTS Planeti, prema svim veb mestima RTS-a gde mogu da pogledaju predavanja, obezbeđen je besplatan protok prema portalu „Moja škola“, ali je potreban internet da bi se konektovali. Nažalost, za Tims platformu ne možemo da obezbedimo besplatan protok – kaže Marić.
Ona kaže da razumeju teškoće s kojima se sreću pojedini učenici i prosvetni radnici, ali napominje da su svi nastavnici obavezni da obezbede nastavne materijale za svoje đake i da nađu način da ih distribuiraju i da sa decom stupe u kontakt. Marić kaže i da je naloženo direktorima da nastavnicima koji nemaju kompjutere ustupe one iz škola.
– Pola kabineta po Srbiji je ispražnjeno jer su direktori dali nastavnicima računarsku opremu iz škole na revers da bi od kuće mogli da rade. Koristimo sva raspoloživa sredstva i pokušavamo da maksimalno izađemo u susret, ali je toliko problema da je sve nemoguće rešiti u ovako kratkom roku – ističe savetnica ministra.
Ona najavljuje da će uskoro na portalu za onlajn nastavu „Moja škola“ biti postavljeni testovi i dodatni materijali koji se odnose na lekcije emitovane na RTS-u.
– Nastavnici koji svakodnevno snimaju časove su veoma zauzeti, a njihove kolege volonterski pregledaju te snimke i sastavljaju mini testove sa ključnim pitanjima da bi deca znala šta iz svake lekcije šta treba da izađe kao ostvaren ishod. Radimo i na tome da se postave prezentacije koje su nastavnici koristili u video lekcijama, kako bismo i na ovaj način omogućili različite vidove učenja – navodi Marić.
Na pitanje da li je iznenađena činjenicom da značajan broj nastavnika ne ume da koristi informacione tehnologije i da se sada pokazalo da ni đaci nisu informatički pismeni kako se obično misli, Marić kaže da zlatne sredine nema – postoje oni koji savršeno vladaju informacionim tehnologijama i oni koji ih ne koriste uopšte. Ipak, ističe da je ohrabrujuće što ih veliki broj nastavnika upotrebljava i na razne načine se snalaze da ovladaju različitim alatima. Ona podseća da su za nastavnike u prethodnom periodu bile organizovane različite obuke o digitalnoj pismenosti, na kojima su u oni bili u ulozi učenika, pa neki od njih sada imaju poteškoća sa administriranjem e-učonice.
Uputstvo i za specijalne škole
Ministarstvo prosvete saopštilo je juče da su škole u obavezi da u operativnim planovima rada predvide i učenje na daljinu sa učenicima koji rade po Individualnom obrazovnom planu (IOP). Neophodno je da nastavnici izrade posebne prilagođene materijale za đake kojima je potreban strukturiran individualizovan pristup u radu (IOP-1, IOP-2 i IOP-3) i da ih oni budu dostupni učenicima na način koji dogovore sa njihovim roditeljima. Ministarstvo ukazuje da je važna i psihološka podrška roditeljima dece koja rade po IOP-u, koju treba da pruže razredne starešine, nastavnici i psihološko-pedagoške službe u telefonskom kontaktu sa roditeljima ili putem elektronske pošte.
„Za specijalne škole priprema se dodatno uputstvo i sadržaji koji mogu biti od koristi u izradi operativnog plana rada, dok su za decu migrante koji se nalaze u prihvatnim centrima, uz podršku Komesarijata za izbeglice, obezbeđeni televizori i računari preko kojih učenici mogu da prate predavanja na RTS 3 i obrazovnih platformi“, navode u Ministarstvu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.