U Srbiji postoji sistemska korupcija, a ona je plod korumpirane borbe protiv korupcije, kaže za Danas Zoran Gavrilović, izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) povodom 9. decembra, Međunarodnog dana borbe protiv korupcije,
„Kada govorimo o korumpiranoj borbi protiv korupcije mi govorimo, najpre, o donošenju antikorupcijskih zakona koji su ili neprimenjivi ili ne postoje kazne za one koji ih ne primenjuju. Korumpranje borbe korupcije je i kada antikorupcijske institucije ne postupaju u skadu sa svojim nadležnostima, na efektivan i efekasan način, odnosno kada nemaju adekvatne resurse ili kada nešto skrivaju od javnosti. Kvarenje borbe protiv korupcije je, takođe, kada antikorupcijski stručnjaci zarad domaćih ili međunarodnih ’tezgi’ prećute ili ne istupe u javnosti, ukazujući na stvarno stanje korupcije i borbe protiv korupcije. Kvarenje borbe protiv korupcije je i kada mediji zarad svog interesa prećute slučaj korupcije. Sve ovo je prisutno u Srbiji“, kaže Gavrilović.
Ko je ključni generator i akter korupcije u Srbiji? Gde je ona najveća i najopasnija – da li je to politička korupcija, gradnja, javne nabavke, odnosno njihovo odsustvo…?
Glavni generator korupcije u Srbiji je upravo taj korupmpirani antikorupcijski sistem, koji ne uspeva da vrši prevenciju i sankcionisanje korupcije, te ona postaje društveno funkcionalna pojava u u društvu anomije i društvene dezorganizacije. Kada se reši pitanje korupcije borbe protiv korupcije, onda možemo da govorimo da će neka Agencija za sprečavanje korupcije imati profesionalnog i institucionalnog integriteta, znanja i uticaja da se izbori sa političkom korupcijom kao najbitnijom formom korupcije.
Da li je ovde, sa aktuelnom vlašću, i bez sistemskih promena, moguća borba protiv korupcije? Postoje li institucije koje time profesionalno mogu da se bave ili su one urušene?
Ova vlast je svoju popularnost gradila na borbi protiv korupcije, tačnije na 24 slučaja Saveta za borbu protiv korupcije, koja su ostala nerešena, jer su očito zloupotrebljeni. Usvajanjem i stupanjem na snagu Zakona o planiranju i izgradnji u delu konverzije izvršena je legalizacija korupcije u privatizaciji. Lična vlast, kojoj svedočimo, a koja ne podnosi podelu vlasti, vladavinu prava i integritet institucija nije, neće, ali i ne može biti partner u borbi protiv korupcije, jer to bi značilo da radi protiv sebe. Zato smo na 104 mestu Transparensijeve liste i da nije BIH bili bismo poslednji na brdovitom Balkanu.
Kako vidite položaj onih koji, uprkos svemu, ukazuju na kriminal i korupciju?
Prema podacima Ministarstva pravde broj građana koji su zatražili status uzbunjivača, odnosno sudsku zaštitu 2023. u odnosu 2020. se prepolovio. Borci protiv korupcije se sankcionišu, a oni na koje ukazuju su zaštićeni. U Srbiji sada imamo i slučaj antikorupcijskog izbeglištva. Radi se o slučaju Valentine Krstić, uzbunjivačice iz niškog zatvora, koja je posle sankcionisanja zbog borbe za profesionalni i intitucionalni integritet u toj ustanovi, bila prinuđena da da otkaz i napusti grad Niš.
Lokalne fabrike integriteta
Koliko je značajna borba protiv korupcije na lokalu, koja je najčešće potpuno zapostavljena?
U društvu razorenih institucija na čelu sa antikorupcijskim, borba protiv korupcije mora da krene iz društva, odnosno od gradova u kojima žive građani sa građanskim i profesionalnim integritetom. Ta dva integriteta su ključni elementi lokalnih fabrika integriteta koji treba da „poguraju“ borbu potiv korupcije.
Da je to moguće BIRODI i grupa građana je pokazala u Nišu praveći popularni Lokalni antikorupcijski forum. S druge strane, da nije ništa moguće kada je u pitanju borba protiv korupcije, govori činjenica da, i pored toga što je model LAF-a u Poglavlju 23 naveden kao obaveza za sve gradove i opštine, malo njih uspostavilo lokalne antikorupcijske mehanizme. Tako se vraćamo na početak- korumpiranoj borbi protiv korupcije, odnosno nespremenosti Srbije da primeni lek za korupciju koji već postoji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.