Neovlašćeno deljenje intimnih snimaka i dalje nije krivično delo: Kako se žene bore za pravdu? 1Foto: Shutterstock/HTWE

Neovlašćeno deljenje intimnih sadržaja je vrsta nasilja koju Krivični zakonik Srbije ne prepoznaje kao posebno krivično delo, pa ga sudovi procesuiraju kao polno uznemiravanje, pornografiju ili neovlašćeno objavljivanje tuđih slika, ponekad uz uvredu, proganjanje ili prinudu i u jednom slučaju obljubu sa detetom, piše danas BIRN.

Kako piše BIRN, analizirano je više od 100 presuda iz sudova širom zemlje i identifikovano 15 odluka koje odgovaraju kriterijumima neovlašćenog deljenja intimnih sadržaja.

Kazne izrečene počiniocima, međutim, često su blage.

Kako bi utvrdio koliko slučajeva neovlašćenog deljenja intimnih sadržaja dospeva na sud, BIRN je poslao zahteve za pristup informacijama od javnog značaja na adrese 93 osnovna i viša suda u zemlji, tražeći presude u slučajevima krivičnih prijava zasnovanih na šest članova Krivičnog zakonika.

U trećini slučajeva, žrtve su bile maloletne osobe, dok je među počiniocima maloletnik bio samo u jednom predmetu.

U deset predmeta, u presudama se jasno navodi da je počinilac bio bivši partner, momak ili suprug.

U većini slučajeva, žrtve su tačno znale ko je zloupotrebio njihove intimne slike ili snimke.

Većina krivičnih dela koja se koriste za procesuiranje neovlašćenog deljenja intimnih sadržaja nisu dela koja se gone po službenoj dužnosti, osim ako je žrtva maloletna.

To znači da moraju same da podnesu krivičnu prijavu, po kojoj zatim tužilaštvo odlučuje da li će podići optužnicu.

Ako tužilaštvo odbaci slučaj, oštećene imaju pravo na žalbu apelacionom tužilaštvu, a ako ono potvrdi odbačaj, na kraju mogu da podnesu i privatnu tužbu, navodi BIRN.

Od 15 slučajeva koje je BIRN identifikovao, sudovi su izrekli osuđujuće presude u 14, ali su samo tri počinioca osuđena na kazne zatvora, s obzirom na to da se zloupotreba slika uglavnom procesuirala kao polno uznemiravanje ili neovlašćeno objavljivanje fotografija.

Zaprećene sankcije kreću se od novčane kazne do šest meseci zatvora za polno uznemiravanje i od novčane do dve godine zatvora za neovlašćeno objavljivanje slika.

Organizacije za prava žena kažu da kazne retko odražavaju težinu dela ili dugoročnu štetu nanetu žrtvama.

Većina presuda rezultirala je novčanim kaznama u rasponu od 170 do 1.500 evra.

U četiri slučaja, počinioci su dobili uslovne kazne zatvora od tri do osam meseci, dva počinioca su osuđena na kućni pritvor – na 30 dana i šest meseci.

U jednom slučaju, počinilac je bio maloletan i izrečena je mera pojačanog roditeljskog nadzora, zaključio je BIRN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari