Britanske, američke i druge savezničke snage našle su se na istoj strani sa svojim dojučerašnjim ljutim rivalom Iranom, pokazuju najnoviji snimci sa iračkih ratišta, prenose zapadni mediji. Iranski avioni prvi put su bombardovali pozicije Islamske države Iraka i Levanta (ISIL) u borbi za grad Sadiju, severoistočno od Bagdada. Iran, međutim, demantuje ove navode.

Pentagon tvrdi da Teheran učestvuje u kampanji, ali ne u koordinaciji sa snagama SAD koje izvode napade u sopstvenoj režiji. Američka avijacija uključena je u misiju u Iraku od avgusta, dok je britanski RAF deo vazdušne misije od septembra.

Informacije da je Iran izveo vazdušne napade na ciljeve Islamske države u Iraku naglašavaju činjenicu da, iako Iran i SAD nisu zapravo na istoj strani u ovoj borbi (pre svega zbog iranske podrške Bašaru al Asadu u Siriji), oni ipak imaju istog neprijatelja, kaže Džonatan Markus, komentator Bi-Bi-Sija.

Snimci televizijske mreže Al Džazira prikazuju da se vode ključne borbe za Sadiju i Džalulu, dva grada severoistočno od Bagdada nedaleko od iranske granice. Ujedno, ovo je i prvi dokaz da Islamska Republika Iran i zemlje koje je režim u Teheranu nazivao „veliki i mali sotona“ – misleći na Ameriku i Britaniju – učestvuju u misiji na istoj strani.

Sadija je zauzeta u velikom nadiranju snaga ISIL-a širom Iraka u junu i postala je glavna baza džihadista, dok se prevlast nad većinski kurdskom Džalulom, gde živi i manji procenat sunitskog stanovništva, često menjala. Al Džazira je prvobitno potvrdila da su napadi izvedeni avionima tipa Suhoj Su-25, ali analize britanskog vojnog magazina „Džejn difens“ tvrde da je reč o američkim avionima tipa Mekdonel daglas F-4 fantom II, koje je Iran uvezao još u vreme vladavine šaha.

„Snimci su prvi očigledan dokaz direktnog učešća IRIAF – vazdušnih snaga Islamske republike u ovom konfliktu“, naglašava britanski magazin. „Imamo indicija da su u proteklih nekoliko dana oni izveli napade avionima tipa Fantom“, kazao je Džon Kirbi, portparol Pentagona.

Početkom jeseni, američki avioni bombardovali su džihadiste u Amerliju, severno od Bagdada, neposredno pre nego što su iračke kopnene snage uz asistenciju iranske šiitske milicije zauzele taj grad.

Ova „bliskost“ sa Iranom je izazvala nelagodu u većini sunitskih zemalja, naročito u Persijskom zalivu, za koje je Iran „glavni faktor destabilizacije u regionu“, kako navode Britanija i SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari