Iseljena porodica Hawatmi na Dorćolu (VIDEO) 1Dorćol

Agonija prinudnog iseljenja porodice Hawatmi traje od jutros u pola sedam, od kada je policija napravila kordon na ulazu u zgradu i, prema svedočenju očevidaca, provalila u stan.

Kako nam prenose iz pokreta „7 zahteva“, čiji aktivisti su u ulici Dunavski kej, broj 20, još od jutros, zajedno sa Inicijativom Ne da(vi)mo Beograd, Anarhosindikalističkom iniicijativom, Marks 21 i ostalim građanima, bravar je već promenio bravu, a sudski izvršitelj zajedno sa policijom sedi u stanu porodice Hawatmi. Kako su nam javili sa lica mesta, kamion za odnošenje kutija sa stvarima, koje se uveliko nalaze na ulici, trebalo bi da stigne oko 17 časova, jer su prethodnom, prema nekim navodima, još jutros izbušene gume.

Pokret „7 zahteva“ je zajedno sa ostalim organizacijama, poput Inicijative Ne da(vi)mo Beograd, Anarhosindikalističkom inicijativom i drugim građanima zabarakadirao je jutros zadnji izlaz, a ispred prednjeg ulaza formiran je „živi zid“. Kako su nam javili sa lica mesta, policija je stigla oko 6:30 jutros i provalila u stan, iako je iseljenje bilo zakazano za deset časova. Pokret „7 zahteva“ uputio je poziv građanima da dođu u ulicu Dunavski kej, broj 20, kako bi pomogli u sprečavanju iseljenja ove porodice.

Porodica Havatmi izbačena je iz sopstvenog stana na Dorćolu, uprkos ljudima dobre volje koji su se okupili kako bi to iseljenje sprečili, saopštio je protest Protiv diktature. Kako se navodi, njhov dug je bio 6470 evra i pre licitacije je ponuđena isplata, ali se izvršitelj na to oglušio.

– Stan je prodat za 26.000 evra, iako vredi oko 70.000. Poziv za iseljenje je upućen advokatu, a ne lično vlasnici. Izvršitelji su se pojavili jutros oko pola 7, uprkos najavi da će doći u 10. Srećom, ljudi su bili spremni na ovako nešto, jer ova porodica je samo jedan u nizu žrtava ovog tipa, ali nažalost tiranija je ovog puta odnela pobedu. Branka živi sa ćerkom i sinom koji pati od celebralne paralize, u kolicima je i slep. Kupili su stan sa dugom i apsolutni su vlasnici stana. Ovakva iseljenja će se nastaviti i biće ih sve teže i teže sprečiti. Moramo da brinemo jedni o drugima, jer se na institucije više ne možemo osloniti. Ako bi svako počeo da brine o komšiji do sebe, bili bismo jači. Ako mislite da se vama ne može dogoditi, varate se. Niko više nije bezbedan. Moramo se držati zajedno i pomogati jedni drugima – zaključuje se u saopštenju Protiv diktature.

Pre tačno mesec dana, akcija sprečavanja iseljenja porodice Hawatmi bila je uspešna. Reč je o majci sa bolesnim sinom, čiji je stan prodao sudski izvršitelj, zbog duga od 6.500 evra, bez njenog znanja, i kako tvrdi, izostanka mogućnosti da izmiri taj dug.

Podsetimo, stan u kome porodica Havatmi živi, privatni izvršitelj je prodao bez obaveštenja a za namirenje duga od 6.500 evra, iako je Branka bila spremna da ceo dug istplati.

– Najspornije je to što je još 29.12. izvršitelju ponuđeno da se dug isplati, a on se o to oglušio. Po zakonu klijent ima pravo da do javne licitacije, odnosno rešenja o namirenju, plati dugovanja. Izvršitelj Botorić je odmah sutradan prodao stan, a 110 dana nije mi dostavio dokumentaciju o prodaji. Po mom prvom obraćanju sudu sudija je mogao da poništi prodaju i omogući vraćanje duga- objašnjava advokat porodice Havatmi Milinko Bajčeta.

Ipak, iz Prvog osnovnog suda koji je i doneo rešenje o iseljenju, već pola godine ne stižu nikakvi odgovori, iako je advokat Bajčeta priložio čak 15 urgencija.

– Već posle prvog rešenja podneo sam sudu zahtev za otklanjanje nepravilnosti, a nakon toga još šest takvih zahteva. Do danas nisam dobio odgovor. Pet puta sam od Prvog suda tražio dokumentaciju o prodaji stana, nije mi dostavljeno. Zatim tri meseca nisam mogao da izvršim uvid u spise predmeta. Sud nikada od izvršitelja nije tražio nikakav izveštaj- kaže Bajčeta.

Komora izvršitelja, kaže on, takođe nije reagovala na brojna obaveštenja o izvršenim zloupotrebama i predloge za vođenje postupka protiv javnog izvršitelja Nenada Botorića iz Bečmena, koji vodi slučaj, i kako kaže advokat Bajčeta, „potrudila se da opravda svog čoveka“.

– Stan od oko 60 kvadrata prodat za manje od 30.000 evra, a vredi makar 1.300 evra po kvadratu, s obzirom da je na Dorćolu. Izvršitelj Botorić je iz te cene naplatio oko 350.000 dinara i svaku radnju je naplatio pojedinačno, a onda svaku i dva puta zbirno. Dva puta je naplatio predujam za vođenje postupka a unapred naplatio 118.000 troškove predaje stana- iznosi Bajčeta.

Prema odgovoru koji je listu Danas stigao iz Komore izvršitelja, a na pitanje da li će izvršiti proveru rada izvršitelja Botorića, jedino će ti troškovi sprovođenja izvršenja o kojima govori Bajčeta, biti predmet vanrednog nadzora komisije Komore javnih izvršitelja. Kada su ostale pritužbe u pitanju, Komora odgovara da je „disciplinski tužilac razmotrio sve navode iz pritužbe i izvršio uvid u spise predmeta, te da je u pogledu ostalih navoda iz pritužbe našao da nema osnova za pokretanje disciplinskog postupka“.

U odgovoru se navodi i da su „izvršnom dužniku uredno dostavljeni zaključak o određivanju prve javne prodaje, ali da on nije prisustvovao prodaji“, kao i „zaključak I.I. 236/2016 od 12. 4. 2017. u kom su zapisnik o prodaji i zaključak o prodaji nepokretnosti“. Iz Komore podsećaju da „stranke i njihovi zastupnici imaju pravo da pregledaju ili fotokopiraju spis predmeta u kome učestvuju, te da je potrebno da se punomoćnik obrati postupajućem javnom izvršiocu koji je dužan da omogući uvid i fotokopiranje predmeta“.

Advokat Bajčeta dodao je da je podneo Tužilaštvu krivičnu prijavu protiv Botorića, kao i disciplinsku protiv sudije u slučaju. Takođe, podneti su i zahtevi Vrhovnom kasacionom sudu, Apelacionom sudu i predsedniku Prvog suda za otklanjanje i sprečavanje zloupotreba i postupanje po predmetu. „Tome ima sedam dana, nikakav odgovor nisam dobio“, kaže Bajčeta.

Zakonska regulativa koja se odnosi na izvršni postupak nedovoljno je precizna na način koji štiti građane i onemogućava zloupotrebe. Primera radi, u Zakonu o izvršenju i obezbeđenju nije precizno određeno usled kolikog dugovanja izvršitelj može da proda nečiju kuću. Član koji se odnosi na tu temu kaže jedino da „izvršitelj mora da vodi računa o srazmeri duga i predmeta namirenja“, što svakako otvara prostor za manipulacije. Iako postoje pravni mehanizmi kojima zloupotrebe i nesavestan rad izvršilaca mogu da se ispitaju i spreče, nepoštovanjem zakona i nečinjenjem ti mehanizmi postaju nedelotvorni.

Novo prinudno iseljenje porodice Havatmi zakazano je za danas u 10 časova, nakon što se na prošlom zakazanom iseljenju 4. maja izvršitelj nije pojavio. Razlog je verovatno i veliki broj građana, komšija, pripadnika Protesta protiv diktature i Ne da(vi)mo Beograd, i drugih građanskih inicijativa i pokreta, koji su protestovali ispred zgrade u znak podrške porodici Havatmi. Protest su podržali i organizacija za ljudska prava Jednakost, Socijaldemokratska unija, Ko gradi grad, Yucom – Komitet pravnika za ljudska prava, PRAXIS, Rekonstrukcija zenski fond, a kako su okupljeni građani prošli put poručili, neće dopustiti ni naredne pokušaje prisilnog iseljavanja ove porodice.

Izvršitelj pod krivičnom istragom

Inače, protiv izvršitelja Nenada Botorića već je podneta krivična prijava u slučaju sporne prodaje skele u vlasništvu Opštine Grocka. Naime, Botorić je prošle godine prodao opštinske skele kako bi namirio dugovanja JKP Grocka, čime je, tvrde u Opštini, ugrozio ne samo zakon, nego i egzistenciju nekoliko stotina meštana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari