Egipatski hrišćani, kopti, koji žive u gradu Asjut na jugu zemlje, u velikom su strahu od islamista, nakon svrgavanja predsednika države Mohameda Mursija i demonstracija njegovih pristalica koje porukama mržnje ukazuju da su kopti doveli do Mursijevog pada i pozivaju na njihovo uklanjanje.
Pošto je u noći između utorka i srede 10.000 islamista u Asjutu demonstriralo protiv hrišćana, obeležavajući njihove domove krstićima i nazivajući koptskog papu Tavadrosa Drugog „psom“, oglasile su egipatske organizacije za zaštitu ljudskih prava.
Te organizacije, ukupno 16, upozorile su na mogućnost novog talasa nasilja u Egiptu, i zatražile su od novih, privremenih vlasti da zaštite hrišćansku manjinu, koja čini 10 odsto populacije te dominantno muslimanske zemlje. Vojska je 3. jula u puču oborila Mursija, poteklog iz islamističke organizacije Muslimanska braća, a nakon demonstracija opozicije koju su pored ostalih činili sekularni muslimani, liberali, ateisti i hrišćani.
Usledili su protesti Mursijevih pristalica, ali dok su islamisti u Kairu, prema oceni Asošiejted presa (AP), u defanzivi, oni u Asjutu i drugde na jugu Egipta vode sve intenzivniju kampanju mržnje prema hrišćanima, optužujući ih da su na neki način izdejstvovali puč protiv Mursija.
U Asjutu, demonstranti su noću marširali ulicom u kojoj ima najviše
kopta u celom gradu, pevajući „islam, islam, uprkos hrišćanima“, dok je desetak dece uz nadzor jedne odrasle osobe sprejem ispisivalo poruke na zidovima poput „bojkotujmo hrišćane“. Jedan od grafita glasi „Tavadros je džukela“.
Kuće, crkve i radnje koje pripadaju hrišćanima označene su velikim, iscrtanim krstovima. U hrišćanskim bogomoljama više nema popodnevnih službi. Očevici tvrde da su demonstranti gestikulirali hrišćanima – prevlačenjem šake preko grla i pokazivanjem srednjeg prsta. Oni isto tako kažu da su uvrede na račun hrišćana postale svakodnevica.
Asjut ima najbrojniju koptsku zajednicu. Otkako je oboren Mursi, u Asjutu su česte demonstracije islamista, koje se gotovo stalno odvijaju noću.
Vlast se plaši izgrednika
Gamal Adam, guverner provincije u kojoj se nalazi Asjut, rekao je AP-u da su vlasti odustale od brisanja grafita jer veoma brzo bivaju opet ispisani, a i komunalci se izlažu opasnosti ako ih islamisti uhvate na delu – kako brišu njihove poruke. Na jugu Egipta religija ima jak uticaj a veoma je rasprostranjeno siromaštvo kao i zavist prema relativnom velikom broju hrišćana koji zarađuju pristojno. Kopti su do arapskog proleća 2011. godine uglavnom izbegavali politiku. Novi koptski patrijarh Tavadros Drugi, izabran prošle godine, otvoreno je kritikovao Mohameda Mursija i poručivao koptima da se uključe u politiku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.