Iz sehare “Ispod vela zaborava“, rožajskog autora Ibiša Kujevića, sjeničkoj publici je ovih dana, u organizaciji Ustanove kulture, prikazan jedan od šest dokumentarnih filmova o kulturi i tradiciji sandžačkih Bošnjaka.
Poetska priča o životu na Sjeničko-pešterskoj visoravni, praćena odgovarajućim video zapisima iz Kujevićeve riznice narodnog blaga, oduševila je Sjeničane. Za promociju u Sjenici, za koju autor kaže da je najuspešnije organizovana do sada, u sali Skupštine opštine, tražilo se mesto više.
-Utisak je veličanstven! Prosto sam toliko uzbuđen da nemam riječi, koje bi mogle da pariraju onome što sam čuo. Ovo je bio pravi praznik za oko i dušu. Hvala Ibišu Kujeviću za ovo divno veče u Sjenici, izjavio je nakon promocije, poznati sjenički pisac i pesnik Velibor Veličković.
Zahvalivši se svima koji su doprineli najuspešnije organizovanoj promociji video zapisa iz sehare ''Ispod vela zaborava'', autor Kujević je prokomentarisao da je verovatno više on oduševljen publikom, prisustvom, organizacijom u Sjenici, nego što se publika oduševila njegovim ostvarenjem.
Sa šest dokumentarnih filmova i jednim diskom izvorne narodne muzike, u trajanju od sedam sati i dvadeset minuta, sehara ''Ispod vela zaborava'', predstavalja pravu riznicu video i audio zapisa o kulturi i tradiciji sandžačkih Bošnjaka. Dokumentarni filmovi iz ove riznice čine jedinstvenu tematsku celinu, i na autentičan i zanimljiv način govore o običajima, arhitekturi, zanatima, etnologiji, legendama, muzičko folklornom blagu, istorijsko geografskim karakteristikama i prirodnim lepotama svih opština i gradova srbijanskog i crnogorskog Sandžaka. Sakupljanje arhivske građe, trajalo je duže od 40 godina, a montiranje materijala, punih pet.
– U početku je to bilo u okviru moje profesije. Sakupljao sam muzičko folklornu građu. Iz hobija sam prikupljao i razne kadrove, fotografije, zapise… Taj hobi je kasnije prerastao u pravo terensko istraživanje. Decenijama sam izučavao kulturno blago svih naroda na ovim prostorima i šire. Ta građa nije ostala samo u mojim arhivima, afirmisana je na drugačiji način. Jer, različitosti su jedan prelijepi buket raznovrsnog mirišljavog cvijeća, priča ovaj rožajski autor, koji je prvi, scenski originalno, obradio tradicionalnu crnogorsku svadbu. ''Na ovim filmovima,'' ističe Kujević, ''odlučio sam da se isključivo bavim kulturnom baštinom Bošnjaka Sandžaka, jer je to veoma specifična kulturna baština, koja je, dugi niz godina, bila nepravedno zapostavljana.''
U riznici video zapisa, Kujević čuva zanimljive fotografije i kadrove, među kojima, u priči o Novom Pazaru, postoje i snimci iz 1904. godine, koje je autor nabavio iz bečkog Etnografskog muzeja. Ovaj reprezentativan, i na veoma zanimljiv način upakovan materijala, u sehari ''Ispod vela zaborava'', predstavlja samo jedan deo, dugogodišnjim radom sakupljane arhivske građe, poznatog i priznatog rožajskog autora, Ibiša Kujevića, za koga se može reći da je ovim najnovijim ostvarenjem, na najbolji način potvrdio svoju misiju čuvara narodnog blaga. Za poetsku priču, prema unapred uredno složenim i brižljivo odabranim kadrovima, zaslužno je desetak pisaca i pesnika, među kojima i poznati pesnik iz Priboja, Rasim Ćelahmetović. Zbog isakazanog interesovanja, kompletan materijal iz sehare ''Ispod vela zaborava'', trebalo bi da bude preveden na turski i engleski jezik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.