(VIDEO/FOTO) Protest vozača saniteta ispred Vlade Srbije zbog malih plata 1Foto: Radmila Marković/Danas

Više stotina vozača saniteta Hitne pomoći okupilo se ispred zgrade Vlade Srbije u nemanjinoj ulici, nezadovoljni zbog malih plata i loših uslova rada.

„Svakoga dana rizikujemo naše živote kako bismo spasili druge, a plaćaju nas minimalcem. Ove sramote nigde nema, osim u Srbiji“, poručili su vozači saniteta.

Prema njihovim rečima, trenutno plata vozač saniteta u službama Hitne pomoći je oko 42.000 do 43.000 dinara, sa radom na praznik najviše izađe do 47.000, odnosno 48.000, zbog čega su mnogi primorani da rade još jedan posao kako bi prehranili porodicu.

„Bili smo primorani da se ovde okupimo i da jasno i glasno kažemo da ne možemo da radimo pod uslovima pod kojima radimo, i da više nikome nećemo dozvoliti da nas ponižava. Predali smo premijerki naše minimalne zahteve kako bismo mogli da nastavimo da radimo, a od kojih nećemo da odustanemo”, rekao je Dejan Kezović, vozač Hitne pomoći iz Doma zdravlja Ivanjica.

Oni imaju četiri zahteva, a to su izmena Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, da se koeficijent za obračun njihovih plata poveća sa 8,98 na i 13,57 i tako izjednači sa koneficijentom koji važi za vozače hitne pomoći u zavodima u velikim gradovima.

Drugi zahtev je isplata dnevnica za službena putovanja i isplata prekovremenog rada, treći je beneficirani radni staž za vozače sanitetskih vozila, a poslednji da se zakonski, bezuslovno i u što kraem roku omogui prolazak vozača Hitne pomoći, uz uključenu signalizaciju, kroz crveno svetlo, bez dodatnih procedura i zahteva prema MUP-u.

 

 

Okupilo se više stotina vozača saniteta iz svih krajeva naše zemlje.

„Da obavestim javnost i nosioce vlasti da današnjim protestom ni u jednoj zadravstvenoj ustanovi u Srbiji nije ugrožen proces rada jer su došle samo kolege koji po rasporedu danas ne rade ili su na godišnjim odmorima. Do sada smo pokušavali da na različite načine skrenemo pažnju na naše probleme, ali kako niko do sada nije imao sluha za nas današnji protest počeli smo simbolično u minut do 12, iako je za naše probleme 12 sati već odavno prošlo“, poručio je Kezović, jedan od organizatora protesta.

Kezović je naglasio da njihov zahtev nije pretnja već borba za život.

„Znate li zašto odžačari nose crna odela – da se ne vidi garež na njima, a znale li zašto su naše uniforme crvene – da se ne vidi krv na njima. Jel vredi ova uniforma više od 42.000 dinara“, upitao je Kezović.

(VIDEO/FOTO) Protest vozača saniteta ispred Vlade Srbije zbog malih plata 2
Foto: Radmila Marković/Danas

Objašnjava i zašto žele da pod određenim uslovima mogu da prođu na crveno svetlo.

„Mi iz Ivanjice dok stignemo do Čačaka imamo 5-6 semafora, koji drže po jedan minut. To je 5-6 minuta, dali ste nekome šansu za život“, kaže on.

Rekao je da u slučaju prolaska na crveno moraju da idu kod sudije za prekršaje, da se brane, izvode svedoke, overavaju iskaze kod notara… sve o svom trošku. On navodi da se situacija oko opreme znatno popravila, ali „fali samo malko da nas neko sasluša“.

Skupu se obratio Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“.

„Vi ste heroji ove države. Da nije bilo vas mnogi životi danas bi bili ugašeni. Vi radite jedan human i odgovoran posao u interesu svih građana. Kada sam čuo kolike su zarade vozača saniteta ja sam bio preneražen. Ja ne mogu da verujem da neko izađe i kaže da je prosečna plata u Srbiji 87.000 dinara, to je prvo laže, a sa druge strane vi radite za duplo manje“, obratio se Veselinović vozačima saniteta i obećao da će kao narodni poslanik u parlamentu izneti zahteve vozača saniteta i ukazati na njihove probleme.

Među učesnicima protesta bilo je i drugih zdravstvenih radnika koji su došli da podrže vozače saniteta da istraju u svojoj borbi za bolji i dostojanstveniji rad.

„Dobar dan majstori volana! Dobar dan doktori robijanja kroz gužvu zakrčenih gradskih ulica, odgovorni i vredni ljudi, saradnici i dragi prijatelji. Voleo bih da vam kažem i ‘vozači Hitne pomoci’, ali vaša mizerna plata mi to ne dozvoljava. Vaša plata je toliko mala da ne mogu da se odlučim da li je to smešno ili tužno. Nije dostojna posla koji obavljate, a vi spasavate ljudske živote“, ovim rečima obratio se doktor Dejan Pavlović, specijalista Urgentne medicine Hitne pomoći Šabac.

On je naveo i nedaće sa kojima se vozači saniteta susreću kako bi njima, lekarima omogućili da što brže i lakše dođu do ugrođenih pacijenata.

„Sigurno nas prevozite i danju i noću i po kiši, snegu. Nosite pacijente sa nama u zgradama bez liftova, sa nama razvaljujete limove slupanih automobila da bismo izvadili one koji umiru pred našim očima. Sve ono što radite daje šansu onima kojima je naša pomoć neophodna. Dok sve to radite, vi mislite kako ćete izgurati mesec sa troje dece, kako ćete stići na drugi posao, sve to jer je vaša plata mizerno mala i nije dovoljna za normalan život. Vaša vožnja odlučuje da li će tas koji odlučuje o nečijoj budućnosti prevagnuti na stranu života ili smrti. Zato mora da se ispravi Zakon o bezbednosti saobraćaja koji ne prepoznaje da vaša vozila nemaju prvenstvo prolaza i ne smeju proći kroz crveno svetlo i neki ove humanizovane postupke svrstavaju u prekrsaje“, poručio je dr Pavlović.

Medicinska sestra u Hitnoj pomoći u Pančevu Biljana Pašalić kazala je da nigde na svetu ne postoje ljudi koji aktivno učestvuju u spašavanju ljudskih života, a primaju minimalac, kao što je to slučaj u Srbiji.

Ona je naglasila da u pomoći pri intervencijama hitnih službi aktivno učestvuju vozači, koji imaju sertifikate za pomaganje ekipi na terenu i znaju da rukuju medicinskim aparatima i uz instrukcije medicinskog osoblja mogu da pomognu na terenu u slučaju nužde.

„Zato morate biti adekvatno vrednovani i tražimo koeficijent 13,57 kao što ga imaju kolege u zavodima“, rekla je Pašalić.

Vozači, koji su došli u svojim crvenim uniformama nosili su transparente na kojima je pisalo „Život nema cenu“, „Brzina je bitna“, „Vratite nam dostojenstvo“, „Ravnopravno za sve vozače u Srbiji“. Tokom protesta saobraćaj na raskrsnici ulica Kneza Miloša i Nemanjinoj se odvijao neometano.

Ukoliko se Vlada Srbije ne oglasi i ne usvoji zahteve od sutra će vozači, kako su najavili, primeniti „drugi način“ protesta.

Okanović o prolasku sanitetnog vozila kroz crveno

Predstavnik Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović podržao je zahteve vozača saniteta koji se odnose na Zakon o bezbednosti saobraćaja i prolaska sanitetskih vozila na crveno svetlo. Smatra da je potrebno da se izmeni zakon, kako ne bi bilo dileme u praksi u vezi sa pravom prolaska prilikom crvenog svetla na semaforu.

„Dozvoliti prolazak vozilima sa pravom prvenstva pod uslovom da ispoštuju vozila kojima je zeleno svetlo, kako bi se vozačima saniteta omogućio nesmetan rad, bez toga da brinu da li će dobiti prijavu policije ili ostatati bez dozvole“, kazao je Okanović.

On je podsetio i da je Komitet za bezbednost saobraćaja pre tri meseca predložio MUP-u da se za sanitetska vozila uvedu posebne registarske tablice. Tako bi, kako je objasnio, za vozila hitne medicinske pomoći koja se koriste za intervencije lekarskih ekipa, tablice, pored oznake grada i numeričke oznake, imale oznaku HMP, a vozila bolnica imala oznaku HSP, jer bi se na taj način razlikovala od drugih sanitetskih vozila koje koriste gerontološki centri i druge ustanove ili privatnici i koja nemaju potreba za zvučnom i svetlosnom signalizacijom.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari