Danas ističe rok koji je Komitet ministara Saveta Evrope ostavio vlastima u Srbiji za rešavanje afere „nestale bebe“, a konkretnih mera za napredak po tom pitanju još uvek nema.
Zakon o utvrđivanju statusa i činjenica o nestaloj deci nije ni blizu usvajanja, a Komisija za ispitivanje postupaka državnih organa u ovim slučajevima još uvek nema ni pravilnik o radu.
Komitet ministara je u junu ove godine ponovo pozvao vlasti Srbije da preduzmu sve neophodne mere da se ustanovi mehanizam koji će pomoći u rešavanju svakog pojedinačnog slučaja i da do 1. oktobra ove godine obaveste Komitet o preduzetim merama na usvajanju zakona o nestalim bebama.
„Komitet ministara Saveta Evrope izražava žaljenje zato što vlasti Srbije još nisu usvojile mere za uspostavljanje mehanizma koji će omogućiti pojedinačna obeštećenja svim roditeljima čije su bebe nestale iz porodilišta u Srbiji“, saopšteno je tada.
Ipak, Predlog zakona o utvrđivanju statusa i činjenica o deci nestaloj iz porodilišta, još uvek je zaglavljen negde u skupštinskoj proceduri, nakon brojnih apela i protesta udruženja roditelja da se loše zakonsko rešenje povuče i izradi tekst koji će biti u skladu sa njihovim potrebama. Vlada Srbije je 8. marta uputila Skupštini Srbije Predlog zakona o nestalim bebama, ali ga parlament još nije usvojio. Poslednje obaveštenje koje su srpske vlasti poslale Savetu Evrope o tome dokle se stiglo sa izvršenjem presude bilo je uveravanje da će poseban zakon o nestalim bebama biti usvojen do juna.
Pored izrade zakona, jedan od mehanizama koji je država Srbija predložila za rešenje ove afere je i Komisija za ispitivanje postupanja državnih organa u slučajevima nestale dece. Ona je formirana uoči poslednjeg izveštaja koji je Srbija morala da podnese SE u martu ove godine, od predstavnika nadležnih ministarstava i predstavnika roditelja. Ipak, do danas nije donet pravilnik o radu ove Komisije kojim bi defakto i mogle da otpočnu njene aktivnosti i nekakvi pomaci. Razlog za to je, kako su ranije ukazivali neki oštećeni roditelji, to što se većina članova Komisije nije saglasila sa zahtevom predstavnika roditelja da on ima pravo „zlatnog glasa“ odnosno veta. Na to je ukazivala grupa nekoliko udruženja roditelja žalila se što oni nisu uzeti u obzir pri odlučivanju o tome ko će ih predstavljati u ovoj komisiji.
Komitet ministara je ranije najavio da će ovu situaciju sagledati ponovo u decembru i naložio Sekretarijatu tog tela da izradi nacrt rezolucije u kojoj se poziva na preispitivanje ovog slučaja na svakoj sednici Komiteta za ljudska prava sve dok vlasti Srbije ne usvoje neophodne mere.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.