Istina i književnost, sto godina Aleksandra Tišme: Međunarodni skup na Univerzitetu Ca' Foscari u Veneciji o delu velikog pisca 1Foto promo Akademska knjiga

Povodom stogodišnjice rođenja Aleksandra Tišme (1924–2003), jednog od najvažnijih pisaca ovog prostora čije su knjige prevedene na brojne evropske jezike,  18. i 19. novembra, na Univerzitetu Ca’ Foscari u Veneciji, održaće se međunarodna naučna konferencija posvećena njegovom delu.

Cilj ovog dvodnovnog razgovora, kako je najavila novosadska izdavačka kuća Akademska knjiga, ima za cilj da kroz multidisciplinarni pristup istraži najistaknutije aspekte Tišminog stvaralaštva – temu sećanja, grad Novi Sad kao književni toponim, značenje granice, traumu Holokausta i teskobu preživelih.

Među učesnicima će biti slavisti, književni kritičari, istoričari, pisci, izdavači i prevodioci, koji će produbiti razumevanje složenosti Tišminog književnog stvaralaštva i istorijskog i društvenog konteksta u kojem je ono nastalo. Naučni deo skupa održaće se tokom jutarnjih sati na srpskom i engleskom jeziku, dok će popodnevne sesije biti otvorene za širu publiku i odvijaće se na italijanskom jeziku.

Izlaganja će se baviti temama identiteta, dvojnog porekla samog pisca ali i njegovih likova, zatim odnosom između individualnog i kolektivnog, kao i odnosom između srednjoevropske, jevrejske i balkanske kulturne tradicije. Predmet diskusije i proučavanja biće i Tišmino kontinuirano i analitičko promišljanje o temama zla, okrutnosti u evropskom društvu, stida preživelih u kontekstu trauma prouzrokovanih Novosadskom racijom i Holokaustom, kojima je pisac posvetio romane „Knjiga o Blamu“ (1972), „Upotreba čoveka“ (1976) i „Kapo“ (1987).

Diskusija će takođe obuhvatiti i druge važne teme za Tišmino stvaralaštvo: eros i njegovu sublimaciju u umetnosti, kao i odnos između opsesije seksualnošću i nagona za destrukcijom. Pored toga, piščeva autobiografija „Sečaj se večkrat na Vali“ iz 1992. godine i „Dnevnik“, koji je Tišma vodio od 1942. do 2001. godine, biće predmet razmatranja i razgovora. U okviru ovog skupa, prostor će biti namenjen i predstavljanju Tišminih dela.

Posebna pažnja biće posvećena izdavačkom projektu Akademske knjige iz Novog Sada, koji predviđa objavljivanje celokupnog Tišminog opusa, kao i novom izdanju zbirke pripovedaka „Bez krika“ koji je na italijanski prevela Aliče Parmeđani. O Tišminom višestruko nagrađivanom romanu „Upotreba čoveka“ razgovaraće se sa književnicom Helenom Janeček. Tokom skupa biće predstavljena i Fondacija Aleksandar Tišma, kao i književna nagrada koja nosi njegovo ime, a biće prikazan i dokumentarni film posvećen ovom piscu.

Članovi naučnog odbora: Marija Bradaš, Zoran Milutinović, Stefano Petrungaro, Gorana Raičević, organizacioni odbor: Marija Bradaš, Stefano Petrungaro. Učesnici skupa: Bora Babić, Marija Bradaš, Oto Horvat, Helena Janeczek, Nicole Janigro, Persida Lazarević, Aleksandra Mladenović, Marija Mitrović, Branka Novaković, Mila Orlić, Alice Parmeggiani, Stefano Petrungaro, Gorana Raičević, Patrizia Raveggi, Anna Ruchat, Stijn Vervaet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari