Dvadeset godina posle pada Berlinskog zida svaki četvrti građanin na nekada socijalističkom istoku zemlje oseća se kao gubitnik, a polovina istočnonemačkog stanovništva očekuje da će se njihova životna situacija u narednih pet godina samo pogoršavati.
Ti rezultati su navedeni u upravo objavljenoj studiji Istraživačkog centra za društvene nauke Berlin-Brandenburg pod nazivom „20 godina od mirne revolucije – Kako razmišljaju građani novih nemačkih federalnih jedinica“. Utvrđeno je da 38 odsto Nemaca smatra da je ujedinjenje za njih bio dobitak, a 30 odsto da su i dobili i izgubili ujedinjenjem. Očekivanja istočnih Nemaca posle ujedinjenja ispunjena su pre svega po potrošnji, načinu stanovanja, putovanjima i ličnoj slobodi. Izneverena su očekivanja vezana za visinu primanja, socijalnu sigurnost, socijalu pravdu i zdravstveni sistem.
Nešto manje od polovine istočnih Nemaca je zadovoljno ili vrlo zadovoljno životom u SR Nemačkoj, ali bi svaki deseti voleo da se „vrati“ socijalistička, Istočna Nemačka. Građani na istoku smatraju da nisu na zadovoljavajući način izjednačeni njihovi životni uslovi sa onima koje imaju ljudi na zapadu zemlje. Više od 50 odsto stanovnika na istoku smatra da će tek za nekoliko decenija živeti u proseku isto kao njihovi zemljaci na zapadu. Prenoseći rezultate istraživanja, mediji „zastrašujućim“ nazivaju podatak da 40 odsto građana na istoku Nemačke ima negativan odnos prema strancima. Pri tome samo dva odsto stanovništva na Istoku zemlje čine stranci.
Autori studije navode da je jedan od uzroka za neprijateljstvo istočnih Nemaca prema strancima to što u vreme socijalističke Nemačke Demokratske Republike „nisu imali prilike da upoznaju suživot sa strancima“ i da su zato „preuzeli predrasude i klišee o strancima“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.