Pre desetak dana sam zatražio od tužilaštva da mi dostavi tabelu sa svim aktivnostima vezanim za 55 slučajeva napada na advokate, ali još uvek mi nisu dostavili te podatke, navodi za Danas Viktor Gostiljac, predsednik Advokatske komore Srbije, odgovarajući na pitanje da li je radna grupa o rešavanju napada na advokate došla do nekih opipljivih podataka.
Prema njegovim rečima, sastanci radne grupe se održavaju redovnom dinamikom, advokati su „na izvoru informacija“, ali nema nikakvih novih informacija, ni o 55 slučajeva, ni o istrazi ubistva advokata Dragoslava Miše Ognjanovića.
I dok radna grupa ne ostvaruje nikakav napredak, isto ne može da se kaže i za sistem dodele branilaca po službenoj dužnosti. Početak rada kol-centar Advokatske komore Srbije za dodeljivanje branilaca po službenoj dužnosti, prema rečima Viktora Gostiljca, predstavlja vest od opšteg značaja.
– Decenijama unazad postojali su pokušaji da se promeni sistem dodeljivanja branilaca po službenoj dužnosti koji je omogućavao zloupotrebe. Po starom sistemu, neki advokati su isuviše često bili angažovani po službenoj dužnosti, dok neki drugi uopšte nisu. Bilo je i slučajeva u kojima su branioci sarađivali sa organima koji su ih pozvali čime je građanima povređeno pravo na odbranu – istakao je Gostiljac.
Prema njegovim rečima, nijedna od ovih zloupotreba nije sankcionisana, zbog toga što nije moglo da se dokaže da su zaposleni u organima koji zovu branioca kršili pravila.
– Sudovi, tužilaštva i policija su dobijali spisak advokata po službenoj dužnosti i nije bilo moguće dokazati da oni nisu zvali ljude po tom spisku. Ja sam zatražio od institucija podatke o tome koje advokate su zvali i koliko puta, ali mi niko nije odgovorio. Tako da samo možemo da govorimo o pretpostavkama – ističe Gostiljac.
Međutim, sa tom praksom je gotovo. Prema Gostiljčevim rečima, kol-centar AKS-a je ovaj postupak centralizovao i automatizovao, čime su onemogućene zloupotrebe.
– Kada se pozove kol-centar, javi se operator, a potom softver odredi koji je advokat sledeći na spisku. Advokat se poziva dva puta i čeka da telefon devet puta zvoni. U slučaju da se prvi advokat ne javi, poziva se sledeći. Svu razgovori se snimaju, i svako može da proveri zbog čega eventualno nije izabran – govori Gostiljac.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.