U godini u kojoj obeležavamo 140 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa sa SAD, građani Srbije smatraju da bi odnose Srbije i SAD poboljšala poseta Bajdena Srbiji i rešavanje pitanja Kosova, saopšteno je danas iz Instituta za evropske poslove.
Oni smatraju i da Vučić najviše radi na poboljšanju odnosa. Više onih koji misle da je važno imati dobre odnose i sa SAD i sa Rusijom, manje onih koji prednost daju Rusiji u odnosu na Ameriku i koji smatraju Ameriku neprijateljem Srbije.
Institut za evropske poslove, u saradnji sa Ninamedia istraživačkom kućom, šestu godinu zaredom sproveo je u aprilu istraživanje javnog mnjenja o odnosima Srbije i SAD. Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku od 1207 ispitanika.
Prema rezultatima istraživanja, na skali od 1 do 5 (gde je prosek 3) odnosi dve države ocenjeni su prosečnom ocenom 2,58.
Više ocene daju žene i građani mlađi od 30 godina. Manje od polovine, odnosno 41 odsto građana veruje da će, u budućnosti, odnosi Srbije i SAD biti bolji i ovaj stav u većoj meri zastupaju muškarci, stariji od 45 godina, 20 odsto ne zna da proceni, dok 39 odsto građana misli da neće doći do poboljšanja odnosa.
Na pitanje šta bi poboljšalo odnose Srbije i Amerike 16,2 odsto navodi da je to rešenje pitanja Kosova, 14,6 odsto navodi izvinjenje NATO-a i ratnu odštetu, 12,9 odsto da nam vrate Kosovo i više ga ne diraju, 10,3 odsto promenu predsednika SAD, 9,5 odsto ulazak Srbije u EU, 7,8 odsto promenu vlasti u Srbiji, 7,5 odsto da nas bolje upoznaju, 6,7 odsto ulazak Srbije u NATO 9,7 odsto i 5,4 odsto pominje saradnju u oblasti kulture, sporta i obrazovanja, dok 6,3 odsto ne zna da odgovori na ovo pitanje.
Od ukupnog broja ispitanih, 44 odsto građana Srbije smatra da bi poseta Džo Bajdena poboljšala odnose Srbije i Amerike, 38 odsto smatra suprotno, dok je 18 odsto neodlučnih.
Više od polovine, odnosno 54,3 odsto građana stava je da je za Srbiju značajno da ima dobre odnose i sa Rusijom i sa Amerikom, Rusiju navodi 31,7 odsto.
Prednost odnosima sa Amerikom daje šest odsto, u međuvremenu 3,5 odsto navodi odgovor „ni sa jednom“, dok 4,5 odsto građana nema stav po ovom pitanju.
Prilikom poređenja dobijenih rezultata sa prethodnim istraživačkim talasima uočen je blagi rast broja ispitanika koji navode da je za Srbiju značajnije da ima bolje odnose sa obe države, a blagi pad da je značajnije da ima bolje odnose sa Rusijom.
Po mišljenju građana Srbije, političar koji u Srbiji najviše radi na dobrim odnosima sa SAD je Aleksandar Vučić, koga navodi 42,6 odsto, dok 35,1 odsto njih ne zna da odgovori na ovo pitanje.
O odnosima Srbije i Amerike najveći broj građana informiše se putem televizije (35,8 odsto), 25,0 odsto navodi internet portale, 12,6 odsto štampane medije, 12,2 odsto informiše se putem društvenih mreža, 6,5 odsto preko porodice, prijatelja i kolega, 2,7 odsto putem radija, a 5,1 odsto građana se uopšte ne informiše na ovu temu.
Posle poređenja dobijenih rezultata sa prethodnim istraživačkim talasima uočen je blagi porast vrednosti za internet portale i društvene mreže, dok je za televiziju uočen blagi pad.
Čak 39 odsto građana Srbije smatra da je SAD neprijatelj Srbije (u većoj meri muškarci), 23 odsto smatra da je prijatelj, a 38 odsto ne zna da odgovori.
U odnosu na istraživačke talase iz prethodnih godina, broj građana koji smatraju da je SAD neprijatelj Srbije se poklapa sa rezultatima iz 2020. godine ali je opala za 11 odsto u odnosu na ranije istraživačke talase.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.