Institut društvenih nauka u saradnji sa Centrom za istraživanje etniciteta iz Beograda sprovodi on line istraživanje koje ima za cilj da utvrdi stepen socijalne (etničke) distance između različitih etničkih i nacionalnih grupa u Srbiji.
„Istraživanjem nastojimo da utvrdimo na koji način su preduzete mere u oblasti manjinske politike doprinele društvenoj integrisanosti nacionalnih manjina u Republici Srbiji. Osnovna ideja ovog istraživanja, pored toga da se dobije predstava o stepenu međuetničke distance, jeste i da se utvrde i objasne uzroci ove pojave”, navodi direktor Instituta Goran Bašić.
On dodaje i da se ovo istraživanje razlikuje od dosadašnjih jer će pokušati da se prikupi što veći broj ispitanika kako bi se mogao konstruisati reprezentativni uzorak za većinsku i manjinsku populaciju, a uključiće i standardne socio-demografske varijable, kao što su: pol, starost, stepen obrazovanja, nivo urbanizacije mesta.
Posebna pažnja je posvećena socio-psihološkim faktorima, prvenstveno faktorima kao što su autoritarnost i orijentacija ka socijalnoj dominaciji.
Kroz širok dijapazon pitanja istraživači prvenstveno žele da utvrde distance između većine i manjine, kao i između samih manjina.
Kako navode u Institutu, u ovom istraživanju, u fokusu su Srbi kao dominantna nacija i „autohtone“ nacionalne manjine i to: Albanci, Bošnjaci, Hrvati, Mađari, Romi, Rumuni, Slovaci.
Upitnik se može popuniti ovde : https://www.idn.org.rs/limesurvey/index.php/20202
Uzorak ispitanika mora da ispunjava dva uslova -prvo, potrebno je da uzorak objektivno predstavlja populaciju, tj. stanovništvo Srbije, kao i da adekvatno predstavlja nacionalne manjina.
Organizatori podsećaju da Republika Srbija od 2002. godine razvija politiku zaštite nacionalnih manjina zasnovanu na institucionalnom priznanju i razvijenoj ustavnoj pravnoj zaštiti njihovih identiteta.
“Istraživanjem nastojimo da utvrdimo na koji način su preduzete mere u oblasti manjinske politike doprinele društvenoj integrisanosti nacionalnih manjina u Republici Srbiji”, objašnjavaju u Institutu.
Istraživanje se sprovodi uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.