Istraživanje koje je sproveo Institut za evropska i razvojna pitanja (RIDEA) pokazuje da je najveći broj gradjana Kosova iz svih nacionalnih zajednica za nastavak dijaloga između Prištine i Beograda, ali u drugim pitanjima imaju različite stavove.
Istraživanje, čiji su rezultati danas dostavljeni medijima, pokazuje da se 62 odsto svih ispitanika ne slaže sa prekidom dijaloga između Kosova i Srbije, već se i Albanci i Srbi slažu da dijalog treba da se nastavi.
Postoji razlika u procentu podrške dijalogu od strane Albanaca – 63 odsto i Srba – 54 odsto, dok 27 odsto Srba nije imalo stav o nastavku dijaloga.
Prema istraživanju, crvena linija u dijalogu za Kosovo je da Gazivode ostanu na teritoriji Kosova. Za to se zalaže 96 odsto Albanaca i 9 odsto Srba.
Sličan je procenat i kada je u pitanju ostanak Trepče unutar Kosova, 99 odsto Albanaca i 9 odsto Srba.
Za prisajedinjenje Preševske doline Kosovu izjasnilo se 69 odsto ispitanika Albanaca i nula odsto Srba, dok se u predlogu da Preševska dolina ostane u sastavu Srbije izjasnilo 13 odsto Albanaca i 84 odsto Srba.
Navedeno je i da se 91 odsto Albanaca i 10 odsto Srba izjasnilo protiv pripajanja dela severa Kosova,(Zvečan, delovi Zubinog Potoka i Leposavić) Srbiji.
U grupi pitanja, koja su fokusirana na mogućnost da se Kosovo ujedini sa Albanijom u slučaju postizanja konačnog sporazuma sa Srbijom, 43 odsto Albanaca je za tu mogućnost, dok 50 odsto odbija takvu ideju.
Upitani o tri scenarija o mogućem sporazumu između Kosova i Srbije, za nastavak statusa kvo se zalaže vrlo mali broj ispitanika, 15 odsto je zadovoljno ili delimično zadovoljno, dok je 82 odsto Albanaca i 50 odsto Srba nimalo ili vrlo malo zadovoljno.
Drugi scenario, izvršna ovlašćenja za Zajednicu opština sa srpskom većinom u zamenu za de facto priznanje Kosova od strane Srbije ima manju podršku. To je podržalo samo 9 odsto Albanaca i 16 odsto Srba.
U vezi sa trećim scenarijem, de facto i de jure priznanjem Kosova koje bi podrazumevalo korekciju granica ili nove granične aranžmane izmedju Kosova i Srbije ima podršku 12 odsto Albanaca i 5 odsto Srba.
Scenario da bi korekcija granica dovela do globalnog priznanja Kosova i otvaranja puta za učlanjenje u OUN ima podršku od 30 odsto kod Albanaca i 27 odsto kod Srba.
Ispitivanje je izvršeno na uzorku od 1.110 ispitanika, od toga 90 odsto Albanaca, 9 odsto Srba i 1 odsto ostalih, što je približno nacionalnoj strukturi stanovništva Kosova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.