Dosadašnja istraživanja i rezultati pokazuju da se na lokalitetu Mali grad – Todića crkva ispisuju potpuno nove stranice političke i ekonomske istorije Vizantije od X do kraja XII veka. Nedavno je završena osma po redu arheološka kampanja na lokalitetu Mali Grad – Todića crkva, koja je započeta 21. jula.

Radi se o projektu Narodnog muzeja u Požarevcu, pod nazivom Istraživanja srednjovekovnog Braničeva, koji finansira grad Požarevac i Ministarstvo kulture RS. Tokom ove kampanje, na istraženom prostoru urađena su orto – foto snimanja koja će omogućiti 3D rekonstrukciju terena.

Nakon otkrića reprezentativnog, rezidencijalnog objekta iz perioda Jovana II i Manojla I Komnina (1118-1180), ove godine radovi su se odvijali u starijim kulturnim slojevima. Prema izjavi rukovodioca projekta, Dragane Spasić – Đurić, ovogodišnja istraživanja u slojevima ispod poda monumentalnog zdanja, pokazuju da je pre gradnje objekta, teren nivelisan i urađen je noseći sloj od gline znatne debljine. Ispod nivelacionog sloja otkriven je stambeni horizont iz XI ili X veka, što će se preciznije znati nakon konzervacije novca, takozvanog „anonimnog folisa“. Ostaci kuća, peći i otpadne jame potvrđuju kontinuitet života u srednjovekovnom periodu, koji, sudeći po otkrivenim predmetima (nakit, posuđe, alatke) karakteriše visok standard stanovništva Braničevskog grada i ukazuje na kontakte sa poznatim vizantijskim i istočnim produkcionim i distribucionim centrima.

Osim srednjovekovnih, istraženi su i objekti autohtonog naselja koje pripada keltskom plemenu Skordiska iz II v. p. n. e. čije se gašenje vezuje za drugu polovinu I v. n. e. Značaj istraživanja ovog protoistorijskog naselja je izuzetno velik, jer na teritoriji Srbije gotovo da nema sistematski istraženih naselja iz najmlađe faze gvozdenog doba. Izuzetno velika količina srednjovekovnog arheološkog materijala, posebno importovanog, koja do sada nije viđena na drugim lokalitetima iz istog perioda, daje nam osnova da zaključimo da je Braničevo bilo snažan distributivni punkt za druge srednjovekovne gradove duž Dunava i u unutrašnjosti severnog Balkana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari