U Srbiji je, skoro 80 odsto mladih iskusilo ili svedočilo rodnoj diskriminaciji, dok blizu 90 odsto njih veruje da kulturne i tradicionalne norme postavljaju različita očekivanja za muškarce i žene, rezultati su istraživanja „Glasovi mladih“ koje je danas predstavljeno na panel diskusiji „Zamisli život bez nasilja“.
U okviru regionalnog projekta „Mladi za inkluziju, jednakost i poverenje“, u Narodnoj biblioteci Srbije, predstavljeni su rezultati istraživanja koji se tiču rodne ravnopravnosti i društvene kohezije, kojim su obuhvaćeni mladi do 29 godina, od kojih je 80 odsto žena.
Prema podacima istraživanja, 60 odsto ispitanika smatra da nasilje u porodici veoma negativno utiče na dobrobit mladih, dok 65 odsto njih misli da je zastupljenost rigidnih rodnih uloga i stereotipa u medijima najvažniji faktor koji ometa rodnu ravnopravnost.
Mladi od najranijeg detinjstva primećuju različit tretman prema devojčicama i dečacima, a prema njihovom mišljenju jedan od glavnih uzroka rodne neravnopravnosti je tradicionalni narativ o rodnim ulogama, kazao je istraživač Rodoljub Jovanović.
Jovanović je rekao da mladi ekonomsko pitanje vide kao bitan faktor koji utiče na položaj žena u društvu, ali i da misle da su demokratske procedure i vladavina prava neophodni preduslovi za sticanje rodne ravnopravnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.