Listovi Pravda i Vreme prenose da je u okolini Peći visina snega dostigla metar i po, ali i mere koje je preduzela italijanska Vlada kako bi najsiromašniji mogli sebi da priušte odeću i obuću.
Nastavljaju se finsko-sovjetski sukobi, prenosi Pravda. Sovjeti mobilišu nove regrute koje će poslati u Finsku. Borbe kod Sale postaju ozbiljnije jer je sovjetima stigla pomoć.
Primećeno je i da sovjetski avioni bacaju hranu i municiju svojim trupama što navodi na zaključak da su Finci uspeli da blokiraju saobraćajne veze. U Finsku su stigli prvi italijanski dobrovoljci, koji će formirati legiju Garibaldi. Švedska takođe šalje pomoć, a Norveška je uputila dva i po miliona kruna. Kod Ladoge se vode velike borbe.
U okolini Peći, visina snega dostigla je metar i po, piše Pravda. Sneg neprekidno pada poslednja dva dana, a u planinskim mestima velika vejavica stvara snežne namete.
Vozovi ne saobraćaju, dok je autobuski saobraćaj usporedn, a na nekim mestima potpuno prekinut. Seljaci se brinu, jer su neki delovi sela potpuno odsečeni.
Bugarska je zaključila trgovinski ugovor sa sovjetskom Rusijom, prenosi Pravda. Bugarski ministar finansija Božilov za list “Utro” izjavio je da je sporazum potpisan na tri godine i vredan milijardu leva.
Sovjeti će u Bugarsku izvoziti petrolej, čelik, vunu, hemikalije, dok će Bugarska izvoziti ružino ulje, žive i zaklane svinje, kožu, pirinač… U Sofiji će se otvoriti trgovinsko zastupništvo koje će da brine o primeni sporazuma, a roba će se prevoziti Dunavom i Crnim morem.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Zabeležen je novi zemljotres u zapadnoj Anadoliji, prenosi list Vreme. Iako prema prvim informacijama nema nastradalih i nije počinjena veća materijalna šteta, zemljotres je izazvao uznemirenost kod građana.
Tome doprinose i velike snežne vejavice i temperatura od -30 stepeni. Nemačka trgovačka i industrijskla preduzeća u Turskoj, skupila su oko 15 hiljada turskih funti za postradale. Ukupno je za turske žrtve prikupljeno 1,1 milion turskih funti.
Jedan čitalac se žalio redakciji Vremena na đubretare u gradu. Kako kaže, jedne nedelje dođu na vreme, sledeće već morate da ih molite i vodite pregovore sa nima kako bi izneli đubre.
Ovo je još problematičnije ako se u obzir uzme da se ova usluga, kao i usluga pranja ulice i čišćenja grada plaća skupo, i to dva do tri meseca unapred.
Drugi čitalac se pita zašto vlasti ne smanje ili ukinu takse na držanje automobila, uzimajući u obzir ograničenu upotrebu automobila usled nestašice benzina. Taksa mora da se plati, a putevi su pošteđeni saobraćaja, tako da automobili “ćute” po garažama.
Italija uvodi jednoobrazne štofove i cipele za siromašne potrošače, piše Vreme. Ovom merom treba da se pruži mogućnost stanovništvu slabijeg imovinskog stanja da sebi priušte odeću i obuću. Takođe, cilj je obustaviti nezavisnu trgovinu i obezbediti stabilizaciju cena.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.