Italija je zemlja s najvećim brojem žena koje rađaju decu posle 40. godine života, u odnosu na sve druge zapadne industrijalizovane zemlje, pokazuje najnovije istraživanje, podstičući strahove da se Italijanke prekasno odlučuju na materinstvo i umnogome oslanjaju na veštačku oplodnju.

Italija je zemlja s najvećim brojem žena koje rađaju decu posle 40. godine života, u odnosu na sve druge zapadne industrijalizovane zemlje, pokazuje najnovije istraživanje, podstičući strahove da se Italijanke prekasno odlučuju na materinstvo i umnogome oslanjaju na veštačku oplodnju. Tokom 2005. više od 26.000 beba u Italiji rodile su žene starije od 40 godina, što predstavlja 4,6 odsto ukupnog broja rođenih beba. Taj procenat je 2003. iznosio 2,9 odsto, a 1990. 1,9 odsto, navodi se u studiji Frančeska Bilarija, profesora demografije na Bokoni univerzitetu u Milanu.
Bilari je rekao da je Italija još 2003. bila prva zemlja prema broju žena koje su rađale posle 40. godine, ispred SAD (2,6 odsto), Francuske (2,7 odsto) i Španije (2,0 odsto). „Nisu rađene uporedne studije za 2005, ali se zna da je i Velika Britanija bila iza Italije s 3,4 odsto. Verujem da je Italija i dalje u vođstvu“, rekao je Bilari. U zemlji u kojoj se porodica veliča ovakva otkrića donose preokret i ovako niskoj stopi nataliteta koja je dovela do toga da su porodice s jednim detetom postale uobičajena pojava. Stopa nataliteta u Italiji iznosi 1,35 dece po ženi. Barbara Polastrini, ministar za jednaka prava građana, rekla je: „Odlaganje trudnoće predstavlja očajnički vapaj Italijanki koje često imaju manje mogućnosti zaposlenja, niže plate i manje socijalnih prava“.
Istorijski gledano, Italijani su na siromaštvo i slabe izglede za stabilnu budućnost odgovarali time što su rađali više, a ne manje dece. Tu tradiciju danas su u Italiji zadržali strani imigranti koji zarađuju manje, ali premašuju prosečan broj dece po porodici u zemlji, dostižući prosek od 2,45 dece po porodici. „Deca su ranije smatrana budućim stubovima i hraniocima porodica, dok se na njih danas gleda kao na dodatni trošak“, objašnjava Bilari.
„Nije reč o tome da žene jure karijeru, ili o životnom stilu, već o niskim prihodima i oskudnim mogućnostima za brigu o deci“, dodala je ona. S obzirom na to, najveći broj žena koje kasno rađaju ne živi u velegradima, kao što su Rim ili Milano, već na Sardiniji, gde su 7,2 odsto beba rođenih 2005. na svet donele žene preko 40 godina starosti.
Bilari objašnjava da fenomen ne oslikava slabljenje italijanske strasti prema porodici, već upravo suprotno. „Italijane toliko dobro štite njihovi roditelji da oni duže ostaju kod kuće“, rekla je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari