Ivan Džon Demjanjuk, optužen za zločine u Drugom svetskom ratu, stigao je juče ujutro u Minhen pošto je nakon višenedeljnog odlaganja deportovan iz Sjedinjenih Država. Demnjanjuk (89) je u Nemačku prebačen specijalnim avionom opremljenim medicinskom opremom, a u pratnji je bila i tročlana medicinska ekipa.
Optuženi je s minhenskog aerodroma prebačen u zatvor Štadelhajm, gde je podvrgnut lekarskom pregledu i pročitan mu je nalog za hapšenje. Nemačko tužilaštvo tereti Demjanjuka da je u poljskom koncentracionom logoru Treblinka-Sobibor, gde je radio kao čuvar tokom Drugog svetskog rata, učestvovao u ubistvu najmanje 29.000 Jevreja iz Evrope. Pojedini analitičari tvrde da bi suđenje Demjanjuku, koje bi uskoro trebalo da počne, predstavljalo poslednji veliki sudski proces u Nemačkoj za zločine počinjene tokom Drugog svetskog rata.
Slučaj protiv njega pokrenut je 1977. kada je američko Ministarstvo pravde pokrenulo postupak za oduzimanje državljanstva. Pošto su u javnost procurile informacije da je u logoru smrti Treblinka bio noćni čuvar poznat pod imenom „Ivan Grozni“, suđeno mu je u Izraelu, gde je 1988. i proglašen krivim za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. Međutim, izraelski Vrhovni sud preinačio je tu presudu.
Američki sud mu je 2002. ponovo oduzeo državljanstvo, a imigracioni sudija je 2005. doneo odluku da Demjanjuk može biti deportovan u Nemačku, Poljsku ili Ukrajinu. Minhenski tužioci izdali su nalog za njegovo hapšenje u martu. Demjanjuk je opovrgao nemačke optužbe, uz obrazloženje da su ga Nemci držali kao sovjetskog ratnog zatvorenika, kao i da nikad nije bio čuvar u logoru.
Njegovi advokati pokušavali su da sudskim putem u SAD i Nemačkoj onemoguće ili barem odlože izručenje otpuženog Nemačkoj. Demjanjukov sin uputio je poruku medijima u kojoj se naglašava da je proterivanje i podizanje optužnice protiv njegovog oca, penzionisanog radnika u američkoj auto-industriji, „nehumano“. „To nije pravda, većosvetnički potez u lažno ime pravosuđa preduzet u nadi da Nemačka na bilo koji način može da ispravi svoju prošlost“, saopštio je Džon Demjanjuk Mlađi.
Nasuprot tome, Centar Simon Vizental pozdravio je proterivanje Demjanjuka u Nemačku i jučerašnji dan nazvao „veoma važnim za pravdu“. Direktor Centra u Jerusalimu Efraim Zurof naglasio je da u Demjanjuku „ne treba gledati starca, većmladića koji je u cvetu mladosti svu energiju trošio na ubijanje muškaraca, žena i dece“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.