Srbija je dosad igrala mudro i na pragu evropskih vrednosti kada je reč o izbegličkoj krizi. Na primer, Slovačka, Poljska i Rumunija primile su samo po jednog migranta.
Mi, kao civilni sektor, imamo veoma korektnu saradnju sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i drugim ključnim institucijama. Mislim da bi podizanje barijera na granicama bila loša poruka za ono što je dosad urađeno – ističe za Danas Ivan Lalić, direktor Mikser hous-a, na naše pitanje da prokomentariše izjavu ministra za rad Aleksandara Vulina da su „možda barijere ili postavljanje određenih prepreka jedno od rešenja da se smanji broj migranata“.
Lalić ističe da je potrebna bolja kontrola na granicama zbog priliva migranata, „jer imamo limitirane kapacitete“. Premijer Srbije Aleksandar Vučić i direktor Banke za razvoj Saveta Evrope (SE) Rolf Venzel potpisali su juče u Parizu ugovor o dodeli bespovratnih sredstava u vrednosti od 755.000 evra namenjenih izbeglicama i migrantima u Srbiji, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Odgovarajući na pitanja novinara, Vučić je rekao da zidovi i ograde nisu potrebne, niti da je to dobro rešenje za bilo koga, ali da ne bi trebalo da dođe do situacije u kojoj će Srbija reći da ne može više nijedan migrant da uđe na teritoriju naše zemlje.
– Evropska unija mora da reši problem migratnske krize na svojim granicama, u Bugarskoj i Grčkoj, jer, iako ćemo prihvatiti svoj deo odgovornosti i nastaviti da budemo solidarni, moraćemo u jednom trenutku da donesemo odluku – naglasio je Vučić.
Podsetimo, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin najavio je da će od Vlade Srbije zatražiti konkretnije mere za smanjenje nekontrolisanog priliva migranata u Srbiju, jer je, kako tvrdi, među njima sve veći broj izbeglica koji svoje domove napuštaju iz ekonomskih razloga.
„Imamo vojsku i policiju na granicama, ali možda su i barijere ili postavljanje određenih prepreka jedno od rešenja da se smanji broj migranata“, rekao je Vulin i poručio da Srbija ne može da bude zemlja u koju će migranti ulaziti, a da iz nje ne mogu da izađu.
Predstavnik zajedničkih snaga vojske i policije Srbije Jovan Krivokapić rekao je juče za RTS da će odluku o podizanju barijera doneti državni organi, a da će zajedničke snage vojske i policije biti spremne da sprovedu svaku odluku. On je dodao da je na granici sa Bugarskom i Makedonijom otkriveno 7.500 migranata koji su pokušali ilegalno da uđu u Srbiju. Dodao je da u poslednjem periodu sve više raste pritisak na granici sa Bugarskom.
Kako je istakao, poslednjih 15 dana porastao je pritisak za ilegalni prelazak iz Bugarske, posebno kod Negotina i Dimitrovgrada. On je objasnio da migranti pokušavaj na različite načine da uđu u Srbiju, a da se vraćaju u Bugarsku i Makedoniju kada vide vojsku i policiju, ali da ubrzo ponovo pokušaju da uđu u Srbiju.
„Traže šume, nepristupačne predele, verovatno misle da ih nećemo uhvatiti“, kaže Krivokapić i dodaje da je bezbednost na granicama stabilna i da nema opasnosti od terorističkih akcija, jer su kontrole rigorozne.
Direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović ocenio je da postavljanje barijera ne bi bio efikasan način sprečavanja ulaska migranata u Srbiju, jer bi migranti mogli da ih zaobiđu i u zemlju uđu drugim putem.
Na Horgošu 103 migrantaČlan radne grupe Vlade Srbije zadužen za migrante Milimir Vujadinović rekao je juče za RTS da se na graničnom prelazu Horgoš nalaze 103 migranta, na graničnom prelazu Kelebija 138 migranata, a da je u migrantskom kampu Kelebija smešteno 338 migranata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.