Ivanji: Zadatak logoraša je da plaču, ali ja odbijam da ga izvršavam 1Foto: Medija centar

Današnji dan, sa mog stanovišta, dočekujemo pomalo tužno.

Antifašistički duh koji smo dugo negovali se gubi, ali to je greh počinjen još u vreme Koštuničine vlade, kada su izjednačeni ravnogorski pokret sa partizanskim – kaže za Danas književnik, novinar i publicista Ivan Ivanji, koji je tokom Drugog svetskog rata preživeo koncentracione logore Aušvic i Buhenvald, kao i Holokaust u Beogradu i Novosadsku raciju.

Devetog maja 1945. kapitulacijom nacističke Nemačke okončan je Drugi svetski rat u Evropi i 9. maj se od tada obeležava kao Dan pobede. Pojedini predstavnici vlasti u Srbiji se, prema mišljenju našeg sagovornika, nisu javno odrekli svoje četničke prošlosti i zbog toga se danas kod nas događa revizija istorije.

– Da zanemarimo komunističku propagandu, sa ili bez navodnika, postoje veoma precizni nemački podaci. Zna se kog datuma je Draža Mihailović počeo da pregovara sa Nemcima i kada je prešao na njihovu stranu. Knjiga austrijskog istoričara Valtera Manošeka sa svim tim podacima objavljena je i na srpskom jeziku. Ko hoće da zna istinu, zna. Ali kod nas ne žele da znaju, to je problem – ukazuje Ivanji. Kada je reč o pokušaju rehabilitacije Milana Nedića, stvar je, dodaje, još jednostavnija.

– Ne znam kako nekome pada na pamet da rehabilituje čoveka koji je iskreno i sa oduševljenjem radio za Nemce. Hajde da zamislimo da neko u Francuskoj želi da rehabilituje Petena ili u Norveškoj Kvislinga. Pa, čoveku pamet da stane gde živimo – ističe Ivanji. Zasmetale su mu i nedavne izjave ministra spoljnih poslova Ivice Dačića u komunikaciji sa hrvatskim zvaničnicima.

– Nije sporno da se u susednoj zemlji događaju svinjarije u vezi sa Jasenovcem. Ali, izjednačavati Hrvatsku sa Pavelićem, što je naš ministar učinio, nije u redu. I u Hrvatskoj je bilo antifašista, partizana i nevino stradalih. Ne treba zaboraviti da je Nedićev režim pretekao čak i Hrvatsku, kada je početkom 1942. javljeno Nemcima da je Srbija očišćena od Jevreja. Takvu retoriku bi trebalo izbeći – izričit je Ivanji. Pojedini predstavnici današnje vlasti se, prema njegovom mišljenju, distanciraju od tekovina antifašizma i dopuštaju da se u Srbiji kreira paralelna istorija.

– To je i moj utisak, ali treba pustiti njih da govore i videti da li i dalje zastupaju četničku ideologiju. Svako ima pravo da se predomisli i pokaje, ali neka onda to glasno i kaže. Nažalost, ni u Evropi nije bog zna kakva situacija. Jača ultradesnica, u Nemačkoj je na sceni novi antisemitizam… – ističe naš sagovornik.

Ivan Ivanji će se danas susresti sa Rajnerom Hesom, unukom ozloglašenog komandanta Aušvica Rudolfa Hesa, koji će na Starom sajmištu položiti vence žrtvama. Rajner se bavi humanitarnim radom i otkrivanjem nacističkih zločina, a u razgovoru za Danas je rekao da će mu susret sa Ivanjijem predstavljati vrhunac karijere. Tom susretu se raduje i naš sagovornik, dodajući da mesta nekadašnjih stradanja treba da služe za nauk budućim pokolenjima.

– Kada su me u Nemačkoj pitali šta mislim o memorijalnim centrima, rekao sam da se oni zapravo ne tiču nas koji smo logore preživeli. Mi znamo o čemu je reč. To je namenjeno mlađim naraštajima i unucima onih koji su zločine činili. Danas se upoznajem sa jednim od njih i taj susret me jako raduje – naglašava Ivanji. Za sebe kaže da se ne uklapa u preovlađujuću sliku žrtve.

– Ima dosta bivših logoraša koji, moraću da upotrebim ružnu reč, vole da kukaju. To je mejnstrim mišljenje, da bivši logoraši treba da kukaju. Manje je u modi da se o strahotama govori ironično. Ali ja više volim tako. Da se zavitlavam i da ironično pričam o onome što sam doživeo. Zadatak logoraša je da plaču, ali ja odbijam da ga izvršavam – ističe Ivanji.

Polaganje venaca

Proslava 9. maja, Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu započela je počasnom artiljerijskom paljbom sa Savske terase na Kalemegdanu, koju su juče izveli pripadnici Garde Vojske Srbije. Predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije položiće vence kod Spomenika oslobodiocima Beograda i Spomenika sovjetskom vojniku na Groblju oslobodilaca Beograda u Drugom svetskom ratu, kao i kod Spomenika sovjetskim veteranima na Avali. U 20 časova u Narodnom pozorištu u Beogradu biće održana svečana akademija povodom obeležavanja praznika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari