Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović ponovo je u petak obavestila Filološki fakultet da odmah sazove sednicu Saveta Fakulteta na kojoj će biti izabran novi v.d. dekan, pošto je doskorašnjoj v. d. dekanki istekao radni odnos 30. septembra.
Na pitanje kako tumači to što se v. d. uprava Filološkog konstantno oglušuje o njene dopise i ispada da je „jača“ od rektora Univerziteta u Beogradu, Ivanka Popović za Danas kaže da su „članice UB dobrovoljno stupile u akademsku zajednicu i prihvatili propise koji uređuju rad te zajednice“, te da „opšti interes fakulteta ne sme i ne može biti podređen interesima pojedinaca“. Popović veruje da je Filološki fakultet na dobrom putu da prevaziđe teškoće koje postoje u njegovom radu i napominje da je zadatak Rektorata da ih u tome podrži.
* Verujemo da ste u komunikaciji sa ministrom prosvete povodom dešavanja na Filološkom fakultetu. Šta na sve to kaže Ministarstvo, s obzirom da je zabunu unelo njihovo mišljenje da se mandat Anđelki Mitrović može produžiti za 52 dana, koliko je trajalo vanredno stanje. V.d. uprava Filološkog se poziva upravo na taj dopis.
– Neposredno nakon vanrednog stanja bilo je omogućeno produžavanje ugovora nenastavnom osoblju koje je bilo angažovano na određeno vreme. Taj dopis se nije odnosio na nastavno osoblje koje je sve vreme vanrednog stanja bilo angažovano u nastavi. Nijedan drugi fakultet na Univerzitetu u Beogradu nije tumačio dopis na taj način, što mislim da dovoljno govori za sebe.
* Na Ekonomskom fakultetu je završen postupak protiv profesorke Danice Popović i ona je najavila žalbu univerzitetskom Odboru za profesionalnu etiku. Sada već bivši student koji je pokrenuo spor protiv nje poslao Vam je ovlašćenje da podnesete prigovor, kako bi Popović bila izrečena teža mera, javna osuda. Koliko je nama poznato rektor nema nikakve nadležnosti u postupku, a s druge strane javnost se seća da ste u ime grupe profesora Vi uputili prigovor Odboru za profesionalnu etiku u slučaju Siniše Malog.
– Suština pitanja se vezuje za činjenicu da samo podnosilac tužbe i tuženi mogu da se žale na odluku tela koje se bavi etičkim pitanjima. Student koji je tužio profesorku Popović je smatrao da njegova prava prestaju završetkom studija i zato se obratio meni. Odbor za statutarna pitanja UB je obrazložio da njegova prava ne prestaju i da može da učestvuje u postupku sve do njegovog okončanja. Ja nemam nikakve nadležnosti u tom slučaju. U slučaju Siniše Malog je prethodni rektor formalno pokrenuo postupak, a ja sam ga, po osnovu funkcije koje obavljam, dovela do kraja. Te dve situacije nisu iste.
*Kako komentarišete pokušaj da se Vaše ime zloupotrebi u slučaju Danice Popović i da nekom padne na pamet da piše falsifikovano pismo predsedniku Etičke komisije Ekonomskog fakulteta, navodno u Vaše ime?
– Živimo u doba kada više nema uzdržavanja od korišćenja nečasnih sredstava za zastrašivanje neistomišljenika. Važno je da se o tome govori i da se takve neistine raskrinkaju u javnosti. Svakako je to nešto što zabrinjava i da bi takvim pojavama trebalo da se bave organi zaduženi za visokotehnološki kriminal.
* Pitanja profesionalne etike, koja treba da se rešavaju u akademskim okvirima, sada služe za obračune sa političkim neistomišljenicima. Toga ranije nije bilo. Ili se varamo?
– Nažalost, to se dešavalo i ranije, a dešava se i sada. Posledica je nepoštovanja univerziteta kao institucije i nerazumevanja njegove uloge u društvu. Korišćenje univerziteta kao sredstva za političke obračune ne koristi nikome, ali je potrebno vreme da se to shvati i prevaziđe.
*Situacija nije ništa mirnija ni na Pravoslavno bogoslovskom fakultetu. Da li će Senat raspravljati o uskraćivanju prava profesoru Rodoljubu Kubatu da drži predavanja?
– Očekujemo da PBF odgovori na naš upit o trenutnom radnom statusu profesora Kubata. Verujem da je u opštem interesu i Fakulteta i Univerziteta da se ova situacija prevaziđe.
*Da li će Univerzitet u Beogradu pokrenuti pitanje opstanka PBF u sastavu univerzitetske zajednice?
– Kao što sam rekla na početku razgovora, UB je dobrovoljna zajednica fakulteta koji su prihvatili određena pravila rada. Tu univerzitetsku zajednicu čine nastavno i naučno osoblje, studenti, nenastavno osoblje i druga lica koja učestvuju u radu Univerziteta. Univerzitet podržava i podstiče slobodu mišljenja i izražavanja svih članova univerzitetske zajednice. Takođe, UB je dužan da svakom članu univerzitetske zajednice osigura uživanje svih prava koja se u njoj ostvaruju, kao i poštovanje prava zajemčenih Ustavom i zakonima. Članovi univerzitetske zajednice na PBF moraju uživati ista prava kao i članovi zajednice na drugim fakultetima. To su razlozi zašto se mora naći odgovarajuće rešenje da PBF ostvari svoju specifičnu ulogu u našem društvu, a u okviru Univerziteta u Beogradu.
*Da li trpite pritiske SPC ili od bilo koga, s obzirom da se konstantno zalažete da rad PBF mora da bude u okviru Zakona o visokom obrazovanju?
– To zavisi od načina na koji se tumače izjave u medijima koje su neprimerene akademskom diskursu.
* Kako ih Vi tumačite? Kao pretnju, pritisak…
– Za sada ih ne doživljavam kao pritisak ili pretnju.
Privilegija
*Jeste li se pokajali što ste postali rektorka? Utisak je da na fakultetima „vri“, a sve oči su uprte prema upravi Univerziteta, iako su fakulteti pravna lica. Mnogi rektori su se bavili više protokolarnim stvarima, ne pamtimo da je neki bio u situaciji u kojoj se Vi nalazite praktično od početka mandata.
– Smatram da Univerzitet u Beogradu, kao institucija od nacionalnog značaja i javno dobro, mora da bude transparentna u svom radu. Time se obezbeđuje poverenje u instituciju. Kroz dosledno poštovanje sopstvenih propisa, UB pokazuje spremnost i snagu da se suočava sa svim izazovima. Iako je inertnost sistema velika, verujem da se unapređenje rada i razvoj Univerziteta ne mogu zaustaviti. Smatram privilegijom da mogu da učestvujem u tom procesu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.