Predlog specijalnog međunarodnog civilnog predstavnika i predstavnika EU na Kosovu Pitera Fejta o osnivanju konsultativnog tela za sprovođenje zaključaka Ban Ki-Muna neprihvatljiv je za Prištinu – izjavio je juče za naš list Džavit Bećiri, savetnik za medije predsednika Kosova.
Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije, kaže za Danas da „Fejt nije prava ličnost za pokretanje takvih predloga, jer na ovaj način pokušava da na ’mala vrata’ progura Međunarodnu upravljačku grupu“. Ivanovićupozorava da „bez Beograda nema rešenja“.
Fejt je, prema pisanju prištinskog dnevnika Zeri, predložio osnivanje konsultativnog tela koje bi se bavilo pitanjima komandnog lanca srpskih pripadnika Kosovske policijske službe, ubiranjem i raspodelom carinskih prihoda sa administrativnih prelaza, kao i funkcionisanjem sudova na severu Kosova. Osim Fejta, u tom telu trebalo bi da budu i predstavnici kosovskih institucija, Euleksa, Unmika i Kfora.
– Stav Prištine o šest tačaka je poznat i nije se promenio. Za nas je to neprihvatljivo i nemamo šta da razgovaramo o tih šest tačaka. Kosovske institucije neće prihvatiti, niti će učestvovati u njihovom sprovođenju, što znači da je za Prištinu neprihvatljiv i predlog o konsultativnom telu za spovođenje Ban Ki-Munovih zaključaka – kaže za Danas Džavit Bećiri, savetnik za medije predsednika Kosova.
Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za KiM Vlade Srbije, smatra da „Piter Fejt koji predstavlja i Međunarodnu upravljačku grupu nije prava ličnost za pokretanje ovakve inicijative“. Ivanovićsmatra da Međunarodna upravljačka grupa, koju su prema prema Ahtisarijevom planu osnovale države koje su priznale samoproglašenu nezavisnost KiM, „nije u igri“, a da „prikrivanjem jednog dela svog mandata Fejt ovim predlogom pokušava da je uvede na „mala vrata“.
– Bez Beograda nema rešenja problema na KiM i nije dobro da se isključuje. Beograd, međutim, ne može ni da sarađuje sa Međunarodnom upravljačkom grupom, bez obzira na to što se Fejt odriče tog dela mandata. On bi trebalo da zna da bez Beograda Srbi na KiM ni u čemu neće učestvovati – objašnjava Oliver Ivanović.
Prema njegovim rečima, zvanični Beograd očekuje da pregovore o šest tačaka koje treba da obezbede opstanak srpske zajednice na KiM, pokrenu UN kao „jedina merodavna instanca“ i to u formi „dva odvojena bilateralna razgovora“. Ivanovićkaže da „razgovori moraju biti odvojeni, jer Beograd ne može da razgovara sa predstavnicima institucija samoprogašenog nezavisnog Kosova“.
Tokom proteklog vikenda Rasel Giki, portparol Unmika, ponovio je da je još rano govoriti kada će i u kojoj formi biti održani tehnički razgovori Beograda i Prištine o sprovođenju plana UN od šest tačaka. Giki je u izjavi za Betu podsetio da su šef Unmika i drugi predstavnici generalnog sekretara UN „omogućili razgovore o tehničkim pitanjima Beograda i Prištine koji bi trebalo da se održe uz prisustvo međunarodnih zvaničnika“.
– Unmik sada nastoji da ima ulogu u rešavanju problema. Sada želimo da se stručnjaci obe strane uključe u rešavanje problema u okviru tehničkih razgovora – kaže Giki.
Zvaničnici u Prištini većsu odbili „dobre usluge“ Unmika u „tehničkom dijalogu“ s Beogradom. Memlji Krasnići, portparol Vlade Kosova, tvrdi da Priština „neće pristati na „tehnički dijalog“ sve dok Beograd ne prihvati Kosovo kao ravnopravnu stranu“. Prema nezvaničnim informacijama, za sada ne postoji nikakva konkretna incijativa za razgovor o šest tačaka, većje rečo klasičnom medijskom ratu izjavama i „ispipavanju pulsa“. J. Tasić
AF
Pohvale i kritike Tačijeve vlade
„Najveći uspesi Vlade Kosova u prvoj godini rada su: proglašavanje nezavisnosti, usvajanje novog ustava i ostvarivanje obaveza iz plana Martija Ahtisarija“, izjavio je Memlji Krasnići, povodom prve godišnjice kabineta Hašima Tačija. Krasnići je na konferenciji za novinare u uspehe kosovske vlade ubrojao i to što su 53 države priznale nezavisnost Kosova, investiranje u kapitalne objekte na severu od oko pet miliona evra i gradnju 600 kilometara puteva. Iako Krasnići tvrdi da je Tačijeva vlada „efikasna koalicija koja je obezbedila najbolju moguću vladavinu“, Ramuš Haradinaj, predsednik Alijanse za budućnost Kosova, kritikovao je Vladu Kosova zbog „gubitaka na spoljnopolitičkom planu, loše bezbednosne situacije na Kosovu, propusta u oblasti ekonomskog razvoja i razvoja demokratije na Kosovu“.
Na minus 15 bez ogreva i struje
Prema izveštajima KiM radija iz Čaglavice, stanovnici kontejner naselja „Padalište“ u Gračanici, uglavnom Srbi proterani iz drugih delova KiM, na temperaturi od minus 15 stepeni Celzijusa nemaju ogrev, a nedostaje i hrana. „Smrzavamo se. Imamo samo dvoje ili troje ćebadi. Struje skoro da nema“, izjavio je za KiM radio Srećko Bojkovićiz Prištine, koji tu živi u kontejneru s dvoje dece i suprugom. Bojkovićkaže da je ovo „najteža zima otkako živi u kontejneru, jer dva metra ogreva, koje im je poklonio Crveni krst, nije dovoljno da se sa decom prezimi“. Osim ovog, u kome živi desetak porodica, Gračanica ima još jedno kontejner naselje sa dvadesetak porodica sa decom. Radio KiM javlja da su na celom Kosovu u toku pooštrene višesatne restrikcije električne energije, a da je najgora situacija u Gračanici, gde se ne zna koliko traju isključenja struje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.