Glavni urednik Balkanske istraživačke mreže (BIRN) Milorad Ivanović rekao je danas da pre nego što novoosnovana Radna grupa za analizu smrtnih slučajeva tokom epidemije kovida-19 počne sa radom, nadležni bi trebalo da odgovore ko je u aprilu prošle godine odlučio da svesno manipuliše podacima.
Ivanović je agenciji Beta kazao da bi odgovor na to pitanje trebalo da da tužilaštvo, „koje već mesecima ćuti i pravi se mrtvo“.
On je istakao da je Srbija jedina zemlja uz Iran u kojoj je otkriveno manipulisanje brojem preminulih i obolelih od kovida-19.
„Kada se danas pročita vest o osnivanju radne grupe, može da se stekne utisak da je kod nas postojao neki metodološki problem u brojanju obolelih i umrlih od korone, i da Vlada Srbije sada želi da to ispravi. Takvi slučajevi su postojali u svetu, recimo u Velikoj Britaniji ili Italiji, gde su vlasti posle određenog vremena donosile odluke da promene način brojanja umrlih i obolelih“, kazao je glavni urednik BIRN-a.
Naveo je da su u Velikoj Britaniji u prvo vreme među umrle od korona virusa ulazili svi oni koji bi preminuli dva meseca nakon bolesti, od posledica komplikacija.
„Kasnije je taj period smanjen na mesec dana i tako je došlo do razlike u brojevima. Jednostavno, radilo se o različitim metodologijama“, objasnio je Ivanović.
Prema njegovim rečima, u Srbiji nije bilo različitih metodologija.
„U Srbiji je postojala jasna metodologija, koja je bila zasnovana na preporukama Svetske zdravstvene organizacije, i koja je govorila da najkasnije dva sata nakon svakog značajnog događaja – smrt usled kovida, ili pozitivan status – lekari, zdravstvene ustanove, zavodi i ostali uključeni u kovid sistem, imaju obavezu da detaljne informacije dostave informacionom sistemu Kovid-19 koji je formirala Vlada“, istakao je urednik.
On je naglasio da su lekari redovno dostavljali informacije Vladinom informacionom sistemu.
„Možda je u ovoj zemlji dosta stvari propalo, ali imamo sjajne lekare i medicinsko osoblje koji su revnosno radili svoj posao. BIRN se u to uverio kada smo imali pristup vladinom Informacionom sistemu. Ali onda je neko u Beogradu rekao da podaci iz te baze neće biti saopštavani javnosti, nego će biti svesno smanjivani“, ocenio je Ivanović.
Zamislite sad lekara, dodao je on, recimo iz Niša, koji je savesno uradio svoj posao, poslao sve podatke, a onda na konferenciji za štampu u Vladi Srbije čuje druge, drastično manje podatke.
„To je bio šamar u lice svim profesionalcima“, kazao je urednik BIRN-a.
Na pitanje Bete zašto ni nakon godinu dana nije otkriveno ko je zataškavao stvarne podatke o broju preminulih od kovida-19, Ivanović ističe da je nedopustivo da i dalje nemamo odgovor na pitanje ko je doneo odluku o smanjivanju podataka, ko je odlučio da, na primer, kaže da je sredinom aprila umrlo 11 pacijenata, iako ih je umrlo 38 tog dana.
„Bojim se da formiranje radne grupe ima zadatak da i dalje ne dobijemo odgovor na to pitanje. Umesto toga, pretpostavljam da će reći da su detaljnom analizom ustanovili da je broj umrlih veći ili manji od zvanično saopštenog, da je to sada nova istina i što bi deca rekla ‘puj pike ne važi’, niko nije kriv“, rekao je Ivanović.
On ocenjuje da u Srbiji nije bilo problema u brojanju obolelih i umrlih od korone.
„Naši lekari su dovoljno stručni i oni su radili svoj posao i slali podatke. Neko je te podatke zloupotrebio. Srbija je, uz Iran, jedina zemlja koja je uhvaćena da je svesno manipulisala podacima. To je zaista jedna velika sramota“, zaključio je glavni urednik BIRN-a Milorad Ivanović.
BIRN je prošle godine, na osnovu uvida u podatke koji su deo zvaničnog državnog informacionog sistema Kovid-19, saopštio da su u Srbiji od 19. marta do 1. juna 2020. od korona virusa umrla 632 pacijenata, što je za 388 više od zvanično saopštenog broja za taj period, koji iznosio 244.
Prema saznanju BIRN-a, broj zaraženih sredinom juna prošle godine kretao se između 300 i 340 dnevno, što je znatno nadmašivalo zvanične podatke od 97 novoobolelih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.