Iz doma stariji mogu samo ako je neophodno, i uz odobrenje ministarstva 1Foto: Pixabay/Geralt

Više od 8.000 starijih ljudi živi u nekom od privatnih domova širom Srbije. Zbog pojave korona virusa posete su najpre bile zabranjene svim korisnicima, kako državnih tako i privatnih ustanova, da bi im nakon nekoliko meseci, 21. avgusta Krizni štab ponovo dozvolio da vide svoje najbliže, ali pod strožim procedurama.

„Što se tiče funkcionisanja korisnika u domovima za stare, postoje procedure po kojima moramo da postupamo. Posete su sada dozvoljene u trajanju od 15 minuta. Srodnici se najave rukovodiocima i zajedno dogovore termin posete u zavisnosti od slobodnih termina. One se odvijaju na otvorenom sa poštovanjem svih mera zaštite (maske, rukavice, rastojanje od dva metara). Između dve posete mora minimum da prođe 30 minuta kako bi se prostor dezinfikovao i pripremio za sledeći termin posete“, objašnjavaju za Danas sekretar Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite, domova za smeštaj odraslih i starijih Saša Ristović.

Prema njihovim rečima stariji iz doma mogu da izađu samo ukoliko je neophodno.

„Svaki potreban izlazak iz doma (samo ako je neophodan) se mora najaviti nadležnom ministarstvu i dobiti saglasnost za postupanje. Nakon povratka u dom korisnik se smešta u izolaciju od 14 dana gde se prati ako se pojave neki simptomi kako ne bi ugrozio ostale korisnike. Izuzev u hitnim slučajevima kada je neko životno ugrožen“, ističe on.

Kako smo saznali, ukoliko bi sada neko od starijih hteo da podnese zahtev za prijem u dom, takođe mora da ispoštuje procedure i da pored regularne medicinske dokumentacije mora da ima negativan PCR test.

„Nakon prijema osoba se smešta u izolaciju od 14 dana i ukoliko se ne pojave nikakvi simptomi, ulazi u redovne i svakodnevne aktivnosti doma sa ostalim korisnicima“, navodi Saša Ristović.

On dodaje da su se privatni domovi za smeštaj starijih lica od samog početka pogoršavanja epidemiološke situacije su preko Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite ostvarili saradnju sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i sprovodili sve mere zaštite koje su naložene putem mnogobrojnih procedura, naloga, preporuka koje su važile za ceo sistem socijalne zaštite.

„Od pojave virusa kovid 19 doneto je više od 40 dokumenata po kojima su ustanove postupale i koje su dale veoma dobre rezultate. Privatni domovi su sa velikom ozbiljnošću shvatili novonastalu situaciju i sve mere koje su bile potrebne sprovođene su na najvišem nivou kako bi se zaštitili korisnici koji se nalaze u našim ustanovama. Moramo odati veliko poštovanje svim zaposlenima u našem sistemu koji su nesebično svo svoje vreme i snagu dali na raspolaganje svojim ustanovama, zapostavljajući svoje porodice i familije. Pojedini su malu decu ostavljali kući i provodili 15 dana neprekidno u domu (24/7)“, navodi Ristović.

Prema njegovim rečima, u početku se pojavio veliki problem sa nabavkom zaštitnih sredstava i sredstava za dezinfekciju, jer je na tržištu nastao haos kako sa robom tako i sa cenama.

„Ovde moramo istaći veliku snalažljivost rukovodilaca domova da obezbede svu potrebnu zaštitnu opremu za radnike i korisnike kao i veliku pomoć od strane nadležnog ministarstva u vidu donacija maski i rukavica“, navodi naš sagovornik.

Subvencionisani smeštaj u privatne domove

Treću godinu zaredom se sprovodi program subvencionisanog smeštaja korisnika u privatne domove. Korisnici koji nemaju sredstava da plate dom mogu se uz pomoć države smestiti u privatne domove.

„Ove godine je 39 domova potpisalo sporazum sa državom. Smeštaj se realizuje preko Centra za socijalni rad. Cena smeštaja se kreće od 42.000 do 52.000 dinara“, navodi Saša Ristović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari