Rad na zajedničkim projektima sa gradovima iz Crne Gore i Bosne i Herecegovine, nekadašnjih republika bivše Jugoslavije, u opštini Prijepolje rezultirao je finansijskom podrškom delegacije Evropske komisije (EK) u Srbiji.

Ugovori o dodeli kredita za realizaciju dva projekta koja su pozitivno ocenjena i prihvaćena za finansiranje potpisani su sa zvaničnicima EK u Srbiji, u prisustvu predstavnika vlada Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Prvi projekat pod nazivom „Održivi turizam za jednake šanse“ se odnosi na unapređenje turističke ponude u pograničnim opštinama Prijepolje i Berane i biće realizovan u okviru Programa za prekograničnu saradnju Srbije i Crne Gore. Saradnju na ovom projektu, koja će trajati dve godine, počela je već prvog dana ovog meseca, a ukupna vrednost programa iznosi 178.906 evra. Obuhvatiće unapređenje turističke infrastrukture, sanaciju informativno edukativnih i izložbenih centara, uređenje pešačkih staza od Kamene Gore do Jabuke, izradu suvenira kao i promociju turističkih ponuda kroz nastupe na domaćim i inostranim sajmovima. Zarade projektnog tima od četiri člana koji su zaposleni u kancelariji Opštinske uprave u Prijepolju za lokalni ekonomski razvoj i Agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća poslužiće kao učešće opštine u finanisiranju ovog projekta, dok je EU dodelila kredit od 152.000 evra.

– Ovaj naš projekat dobio je najbolje ocene. Bilo je podneto 57 aplikacija, od čega je 13 odobreno za finansiranje. Na području Zlatiborskog okruga, u okviru Programa za prekograničnu saradnju Srbija – Crna Gora, ukupno je odobreno nešto više od 421.000 evra, što znači da je opština Prijepolje „povukla“ 36 odsto planiraih sredstava, kaže Svetlana Slović, šefica Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, sa kojom su još u projektnom timu i Jelena Živković, Dragiša Rakonjac i Enes Turković.

Predstavnici Prijepolja potpisali su i ugovor za realizaciju projekta „Eko centra“ koji će se sprovoditi u saradnji sa partnerima iz Bosne i Hercegovine, odnosno opštinom Čajniče. Ovaj ugovor potpisan je u okviru Prvog poziva za projekte programa za prekograničnu saradnju između Srbije i Bosne i Hercegovine. Aktivnosti na njegovoj realizaciji trajaće 12 meseci tokom kojih će biti formirani Eko centri u Čajniču i Prijepolju i obezbediti uslovi za razmenu iskustava i znanja među mladima u pograničnom regionu u oblasti zaštite i korišćenja prirodnih resursa i očuvanju životne sredine. Grant Evropske unije za ovaj zajednički projekat Prijepolja i Čajniča je skoro 48.000 evra, a ukupna vrednost 57.398 evra.

– Kod oba ova projekta opština Prijepolje je aplikant i odobrena sredstva za njihovu realizaciju sa partnerima iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine su iz evropskih izvora, tačnije iz IPA fonda – druge komponente predpristupnih fondova Programa podrške za prekograničnu saradnju, ističe Dragiša Rakonjac, rukovodilac Odeljenja za budžet i finansije Opštinske uprave u Prijepolju. „Naša država ubrzano ide ka ulasku u Evropsku uniju i korišćenje pretpristupnih fondova i nama ovde u Prijepolju, biće dostupno i omogućeno samo ako imamo kvalitetne programe i stručne kadrove. Dobijanjem novca mi povećavamo naš nivo i kvalitet usluga, razvijamo infrastrukturu i stvaramo mogućnosti za otvaranje novih radnih mesta jer bez novog zapošljavanja, pre svega, mladih ljudi, nema opstanka na ovim prostorima“ istakao je Esad Hodžić, predsednik opštinskog Saveta za razvoj u Prijepolju, prilikom susreta za članovima projektnog tima na programima koji su dobili finansijsku podršku iz evropskih fondova i koji će se realizovati sa opštinama Berane i Čajniče.

Želeći da „sa domaćom javnošču podeli jednu dobru vest“ povodom potpisivanja dva vredna ugovora između lokalne samouprave i predstavnika Evropske komisije u Srbiji, Dragoljub Zindović, predsednik opštine Prijepolje je tu novost saopštio na konferenciji za medije kada je predstavio i članove projektnog tima koji su radili na ovim i drugim programima sa kojima je kod domaćih i inostranih donatora konkurisala i povremeno dobijala značajna finansijska sredstva ova ekonomski veoma nerazvijena sredina. On je najavio i projekat koji je odobren za finansiranje na Prvom pozivu za podnošenje programa Excange tri na kojem je opština Prijepolje partner susednoj Novoj Varoši, a koja je aplikant na projektu „Razvoj poslovne klime u opštinama Nova Varoš, Priboj i Prijepolje kroz unapređenje kancelarija za lokalni ekonomski razvoj“. Realizacija ovog projekta, za koji će Evropska unija izdvojiti 140.000 evra, trajaće 15 meseci. Zindović je najavio i mogućnost realizacije još jednog značajnog projekta koji se odnosi na rešavanje ključnih infrastrukturnih problema, posebno vodosnabdevanja, koji prate otvaranje Biznis zone na Kolovratu, u industrijskom delu grada, a koji je prošao tri faze evaulacije i sa narednom pozitivnom ocenom bi ušao u završno odobravanje delegacije Evropske komisije. Realizacija ovog projekta „vrednog“ više od 678.000 evra, ocena je i privrednika i političara u Prijepolju, predstavljala bi konkretan doprinos nastojanjima da se ostaci ovdašnje industrije sačuvaju od daljeg propadanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari