Stotine maoističkih pobunjenika, naoružani puškama, granatama i bombama domaće proizvodnje napali su juče policijsku stanicu u gustoj šumi na istoku Indije, kada je ubijneo najmanje 49 policajaca. Između 300 i 400 pobunjenika napalo je policijski kamp u džungli u južnom delu države, bacajući granate i bombe.
Stotine maoističkih pobunjenika, naoružani puškama, granatama i bombama domaće proizvodnje napali su juče policijsku stanicu u gustoj šumi na istoku Indije, kada je ubijneo najmanje 49 policajaca. Između 300 i 400 pobunjenika napalo je policijski kamp u džungli u južnom delu države, bacajući granate i bombe. Nakon što su ubili 15 policajaca i 24 bezbednosna zvaničnika iz redova državne milicije, gerilci su zapalili mesto pre nego što su pobegli. Gerilci su poznati pod imenom Naksalitis, i deo su tajnog rata u mineralima bogatom plemnskom pojasu u centralnom delu Indije. Ovi borci su sledbenici revolucionarne ideologije Mao Cedunga.
Nirnberg – Potez Evrope da odmrzne odnose sa Sirijom zavisi od spremnosti Damaska da pomogne stabilizaciji situacije na Bliskom istoku, naročito u Libanu i Iraku, izjavio je juče Havijer Solana, ministar za spoljnu politiku i bezbednost EU. Solana, koji se u Damasku sastao sa predsednikom Bašarom Asadom, izjavio je da Evropa očekuje od Sirije da pomogne u rešavanju izraelsko-palestinskog sukoba, da prestane da podržava militante Hezbolaha i njhove proteste u Bejrutu, kao i da pomogne obuzdavanju nasilja u Iraku. Sirijci kažu da Zapad sada razume da je od ključnog značaja da se Kartum angažuje u smirivanju regionalnih konflikata. Ipak, „postoji još mnogo problema“ koji blokiraju normalizaciju odnosa, izjavio je Solana. Evropski ministar je dodao da je EU spremna da uključi Siriju u dijalog o ovim pitanjuma, i dodao da bi to trebalo da bude „nastavak“ njegove posete Damasku. EU želi da Sirija prihvati međunarodni tribunal koji bi sudio osumnjičenima za ubistvo libanskog premijera Rafika Haririja.
Njujork – SAD i Rusija saopštile su da su postigle načelni dogovor o novom paketu sankcija prema Iranu zbog njegovog nuklearnog programa, javile su agencije. Kako se navodi, šest zemalja koje učestvuju u pregovorima će, ako dobiju zeleno svetlo od svojih vlada, tekst rezolucije proslediti Savetu bezbednosti UN. Pored SAD i Rusije, u pregovorima o rezoluciji su Velika Britanija, Francuska, Kina i Nemačka. „Imamo načelni dogovor koji se zasniva na dodatnim promenama koje su unete i koje su predstavile neke delegacije“, rekao je član američke misije u UN Alehadro Volf. On je dodao da novi elementi i dogovori treba sada da odobre vlade zemalja članica Saveta bezbednosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.