Većina od ukupno 48 država učesnica konferencije o kasetnim bombama u Norveškoj izrazile su spremnost da se usvoji deklaracija kojom bi postavila rok do 2008. za postizanje dogovora o zabrani tog oružja uprkos protivljenju nekih ključnih država. Više od 60 odsto žrtava u jugoistočnoj Aziji su deca, navodi se u podacima te koalicije, izjavio je Tomas Naš, delegat iz Koalicije za kasetnu municiju.
Većina od ukupno 48 država učesnica konferencije o kasetnim bombama u Norveškoj izrazile su spremnost da se usvoji deklaracija kojom bi postavila rok do 2008. za postizanje dogovora o zabrani tog oružja uprkos protivljenju nekih ključnih država. Više od 60 odsto žrtava u jugoistočnoj Aziji su deca, navodi se u podacima te koalicije, izjavio je Tomas Naš, delegat iz Koalicije za kasetnu municiju. Takvo oružje nedavno je korišćeno u Iraku, Kosovu, Avganistanu i Libanu. UN su procenile da je Izrael bacio četiri miliona kasetnih bombi tokom prošlogodišnjeg rata na jugu Libana, od čega je 40 odsto ostalo neeksplodirano. Sporazum bi zabranio korišćenje, proizvodnju i transfer ove municije koja nanosi neprihvatljivu štetu civilima. SAD, Kina i Rusija protive se zabrani i nisu poslale svoje predstavnike na konferenciju, kao ni Australija, Indija, Izrael i Pakistan.
Sidnej – Američki potpredsednik Dik Čejni izrazio je zabrinutost povodom vojne politike Kine, objašnjavajući da ona nije u skladu sa miroljubivim težnjama koje je ta zemlja izrazila. Tokom posete Australiji, on je pozdravio ulogu koju Kina ima u nuklearnim pregovorima sa Severnom Korejom, ali je kritikovao njeno jačanje vojne moći kao i sprovođenje antisatelitskih testova. „Kinezi razumeju da bi nuklearna Severna Koreja predstavljala pretnju za njihovu bezbednost“, objasnio je Čejni. Ipak, on je dodao da „ostale akcije koje sprovodi kineska vlada šalju drugačiju poruku. Čejni je izjavio da su uništavanje meteorološkog satelita koje je Kina sprovela proteklog meseca, kao i „ubrzani razvoj vojniog sektora manje konstruktivni potezi, kao i da nisu u skladu sa izraženim miroljubivim stavom zemlje. Čejni je u Australiju doputovao nakon posete Japanu, drugom ključnom savezniku SAD.
Bagdad – Američki vojnik Pol Kortez (24) prekjuče je osuđen na 100 godina zatvora zbog jednog od najgorih zločina u koji je umešana vojska SAD, naime za silovanje i ubistvo 14-godišnje devojčice i ubistvo njenih roditelja i sestre. Surovo ubistvo devojčice Aber Kasim Al-Džanabi i njene porodice dogodilo se 12. marta prošle godine u Mahmoudiji, 20 kilometara južno od Bagdada. Uprkos dugoj zatvorskoj kazni vojnik može biti pušten na uslovnu slobodu za deset godina. On je priznao krivicu i pristao da svedoči u drugim slučajevima u koje su umešani američki vojnici. Za ubistvo su prvobitno okrivljeni pobunjenici, ali je u junu otkriveno da iza zločina stoje vojnici SAD. Džejms Bejker (24) optužen je u novembru na 90 godina zatvora. Treći vojnik Stiven Grin (21) osuđen je kao organizator zločina, dok će Džes Špilman (22) i Brajan Hauvard (19) izaći pred vojni sud, ali se oni ne terete za silovanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.