Juče su u prestonici Turkmenistana Aškabatu otvoreni prvi Internet kafei, pošto je novi predsednik te veoma autoritarne zemlje objavio da će i škole uskoro imati pristup Internetu. Ovaj potez usledio je dva dana pošto je Gurbanguli Berdymukhamedov zvanično postao novi predsednik i obećao da će napraviti niz promena na putu koji je popločao njegov prethodnik, bivši autokratski lider Saparmurat Nijazov.
Juče su u prestonici Turkmenistana Aškabatu otvoreni prvi Internet kafei, pošto je novi predsednik te veoma autoritarne zemlje objavio da će i škole uskoro imati pristup Internetu. Ovaj potez usledio je dva dana pošto je Gurbanguli Berdymukhamedov zvanično postao novi predsednik i obećao da će napraviti niz promena na putu koji je popločao njegov prethodnik, bivši autokratski lider Saparmurat Nijazov. „Otvorili smo Internet kafee u Aškabatu, što ćemo učiniti i u ostalim regionalnim centrima. Uskoro će svaka državna škola imati pristup Internetu“, rekao je novi predsednik. Dva kafea, locirana u centru grada, opremljena su sa pet kompjutera koji se nalaze u dve sobice s plastičnim stolicama i pohabanim stolovima, u svečanoj zgradi Centralne pošte iz sovjetske ere i trošnoj telegrafskoj stanici. Za vreme Nijazova, koji je dve decenije vladao nacijom bogatom gasom, pristup Internetu je bio dozvoljen samo ambasadama, akreditovanim stranim novinarima i međunarodnim organizacijama.
Basra – Više od 3.000 britanskih i iračkih vojnika blokirali su prekjuče Basru i zatvorili granični prelaz ka Iranu u blizini. Operacija Troja uperena je protiv šiitskih pobunjenika i kriminalnih bandi za koje se pretpostavlja da krijumčare oružje iz Irana, kao i protiv pobunjenika iz istočnog dela grada. Tokom jedne od najvećih iračko-britanskih operacija do sada pregledano je svako vozilo koje je ulazilo ili izlazilo iz grada. Britanski zvaničnici za odbranu rekli su da operaciju, koja će trajati 72 časa, treba posmatrati kao deo nove operacije vojske SAD u Iraku. Angažovano je više od 2.000 iračkih vojnika koje podržava 1.200 Britanaca. Britanski komandanti su bili veoma zabrinuti zbog količine oružja, naročito bombi, koje se krijumčari iz Irana. Ipak, dok se granica u Basri može nadgledati, mnogo je teže obezbediti granicu na severu, između Irana i iračke provincije Majsan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.