Predsednik Venecuele Ugo Čaves zapretio je da će nacionalizovati mesare i da će vlada ubuduće formirati cene mesa. Vlada kaže da supermarketi veštački podižu cene osnovnih namirnica i da manipulišu zalihama. Mnogi privatni supermarketi obustavili su prodaju govedine, mleka i šećera pošto je jedan lanac privremeno zatvoren zbog cene mesa koja je bila iznad dozvoljene granice.

Predsednik Venecuele Ugo Čaves zapretio je da će nacionalizovati mesare i da će vlada ubuduće formirati cene mesa. Vlada kaže da supermarketi veštački podižu cene osnovnih namirnica i da manipulišu zalihama. Mnogi privatni supermarketi obustavili su prodaju govedine, mleka i šećera pošto je jedan lanac privremeno zatvoren zbog cene mesa koja je bila iznad dozvoljene granice. Vlada je već zaplenila određenu količinu proizvoda za koje kaže da su nagomilavani kako bi se kasnije prodavali po višoj ceni. Proizvodi su prodavani u vladinim Merla supermarketima koji prodaju osnovne proizvode po diskontnim cenama u siromašnim oblastima i u improvizovanim distributivnim centrima. Predsednik Čaves je na skupu penzionera u prestonici Karakasu izjavio da čeka „izvinjenje“ od privatnih kompanija koje prema njegovim rečima manipulišu cenama. „Ukoliko insistiraju na narušavanju interesa naroda, ustava i zakona, preuzeću i nacionalizovati magacine, radnje, supermarkete“, upozorio je predsednik Venecuele. Čaves je ubrzao program za nacionalizaciju od pobede na izborima u decembru prošle godine. U poslednjih nekoliko nedelja otkupio je od američkih firmi deonice nekih elektro i medijskih kompanija.
London – Britanska Služba za ozbiljne prestupe (SFO) pokrenula je istragu povodom navoda da je veliki broj poznatijih preduzeća u Velikoj Britaniji davao mito režimu Sadama Huseina u Iraku. Među firmama koje su pod istragom nalaze se farmaceutski giganti Glakso Smit Klajn (GSK), Astra Seneka i Eli Lili, kao i međunarodne firme za trgovinu naftom i britanska firma za izgradnju mostova Mejbi i Džonson. To su samo neke od sumnjivih kompanija koje se nalaze na dugoj listi izveštaja UN o plaćanju mita tokom programa UN za Irak „Nafta za hranu“ koji je omogućio Sadamu da na nezakonit način prikupi procenjenih 1.8 milijardi dolara.
Istražitelji iz SFO, u skladu sa svojim nadležnostima, mogu narediti kompanijama da daju na uvid svoju dokumentaciju, kao i da pozovu svedoke na ispitivanje. Konačno, SFO može pokrenuti krivično gonjenje. Ovu prvu zvaničnu istragu povodom skandala „Nafta za hranu“ pokrenuo je u britanskoj vladi Pol Volker koji je sastavio izveštaj UN i predao ga pre dve godine. Izveštaj otkriva veliki broj imena osoba koje su profitirale zahvaljujući tajnim nagodbama sa Sadamom Huseinom. Volker je objasnio da je program koji je jedino Iraku omogućavao da prodaje ograničene količine nafte u inostranstvu kako bi kupio hranu, postao korumpiran jer je Sadamov režim zahtevao mito od stranih kompanija u zamenu za ugovore. Volker je rekao da su francuski i ruski političari bili glavni zločinci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari