Predsednik Kenije Mvai Kibaki i opozicioni lider Raula Odinga postigli su juče dogovor o formiranju zajedničke vlade, što predstavlja važan korak ka postizanju stabilnosti u državi. „Konačno smo uvideli da se Kenija suočava s problemom koji se može rešiti jedino saradnjom dveju strana“, izjavio je Vilijam Ruto, poslanik Narandžastog demokratskog pokreta koji predvodi Odinga.

Predsednik Kenije Mvai Kibaki i opozicioni lider Raula Odinga postigli su juče dogovor o formiranju zajedničke vlade, što predstavlja važan korak ka postizanju stabilnosti u državi. „Konačno smo uvideli da se Kenija suočava s problemom koji se može rešiti jedino saradnjom dveju strana“, izjavio je Vilijam Ruto, poslanik Narandžastog demokratskog pokreta koji predvodi Odinga. Ipak, i dalje je neizvesno ko će biti novi premijer i ko će dobiti većinu ministarskih mesta. Ranije istoga dana šef države je izjavio da se „zalaže za rešenje krize“ i da je „ohrabren“ najnovijom inicijativom. On je, takođe, istakao da će oni koji su „osmislili i učestvovali u krvoproliću“ biti kažnjeni za kriminalne aktivnosti.
Moskva – Savet Evrope uputiće posmatrače u Rusiju kako bi pratili predsedničke izbore u toj zemlji u martu, saopšteno je u Moskvi. Posmatrači Parlamentarne skupštine SE na kraju dvodnevne posete Rusiji, saopštili su da ti izbori neće moći da budu ocenjeni kao fer, ako se svim kandidatima ne obezbede jednaki uslovi u predizbornoj kampanji. „Izbori na kojima se ne pružaju jednaki uslovi za sve učesnike, teško se mogu smatrati za fer“, rekao je novinarima u Moskvi Andreas Gros, koji će predvoditi posmatračku misiju Parlamentarne skupštine SE na izborima u Rusiji.
Pnom Pen – Žrtve genocida u Kambodži suočile su se juče prvi put u sudnici s liderom bivšeg režima Crvenih kmera, zahtevajući da im kaže ko je odgovoran za „pakleni režim“ koji je uzrokovao smrt 1.7 miliona ljudi, ujključujući i njihove roditelje. Zvaničnici tribunala jučerašnje sučeljavanje nazvali su istorijskim momentom, naročito kada je Teri Seng svedočila protiv bivšeg lidera Nuona Čea, koji je od tribunala UN zatražio puštanje iz pritvora do početka suđenja. Nuon Čea je negirao bilo kakvu krivicu, ističući da on nije „svirep“ čovek. „Ako Nuon Čea tvrdi da nije odgovoran, ko je onda kriv za ubistvo mojih roditelja i druge žrtve?“ upitala je Teri Seng polu-Kambodžanka polu-Amerikanka. „Znamo da je Nuon Čea bio drugi lider odmah iza lidera Crvenih Kmera Pola Pota. To je bio surov režim“. Nijednom lideru Crvenih Kmera nikada nije suđeno za njihove aktivnosti, i postoji strah da će oni pre umreti nego šro će izaći pred lice pravde. Pol Pot je umro 1998. AP
Vašington – U retkom iskazu saradnje dveju vodećih političkih stranaka, Kongres SAD je odobrio 168 milijardi dolara vredan paket ekonomske pomoći, koji će državne pare dati u ruke siromašnih građana da bi ih potrošili i tako oživeli onemoćalu ekonomiju. Izglasana suma je za 10 odsto veća od paketa koji je predsednik Džordž Buš prethodno dogovorio s kongresnim vođama. Ministar finansija Henri Paulson kaže da će Buš potpisati zakon u nadi da će ulivanje gotovine u džepove potrošača i poreske olakšice firmama za ulaganja u nove fabrike i opremu izvući privredu iz zastoja.
Njujork – Petrolejska korporacija Ekson Mobil dobila je sudska odobrenja o zamrzavanju imovine Venecuele širom sveta u vrednosti od 12 milijardi dolara, u okviru borbe za kompenzaciju poslovnih gubitaka izazvanih nacionalizacijom koju je pokrenuo predsednik Ugo Čaves. Najveća američka kompanija dobila je naloge o zamrzavanju kao garanciju povraćaja uloženog novca ako pobedi na arbitraži o projektu eksploatacije petrolejskog polja Cero Negro.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari