Lokalitet Mali Grad– Todića crkva poslednjih godina ponovo dolazi u žižu interesovanja javnosti zahvaljujući arheološkim istraživanjima koja pokazuju da je ovo mesto bilo poprište bogatog kulturnog i istorijskog dešavanja u prošlosti. Po rečima Dragane Spasić Đurić, rukovodioca ovog projekta, arheološki nalazi nedvosmisleno ukazuju da je srednjevekovno Braničevo bilo na visokom stupnju razvoja.


– U prošlogodišnjoj kampanji ponovo se ukazao sjaj Vizantije, sa otkrićem staklenih posuda izrađenih u složenim tehnikama emajliranog stakla. Kao i prošlogodišnje posude od porcelana, one su import iz Sirije. Pored njih je bio veći broj narukvica od stakla, a sve zajedno je čuvano u drvenoj škrinji koja je izgorela u požaru.

Dragana Spasić – Đurić, arheolog Narodnog muzeja u Požarevcu već petu godinu organizuje iskopavanja na ovom lokalitetu i vraća iz zaborava srednjevekovno Braničevo.

– Primarni cilj ovog projekta je tačno lociranje i definisanje srednjevekovnog grada i episkopije Braničevo kao materijalnog i duhovnog jezgra tadašnje Braničevske oblasti, uz jasno kulturno opredeljenje ovog višeslojnog lokaliteta i nosioca brojnih praistorijskih i protoistorijskih kultura i kontinuiteta života od nekoliko milenijuma.

Nosilac projekta je Narodni muzej u Požarevcu, uz podršku grada Požarevca i Ministarstva kulture. Drugi deo projekta na ovom lokalitetu odnosi se na formiranje muzeja, koji će se nalaziti u vili brodovlasnika Kapetana Dragutina Todića i njegove supruge Leposave, što će na mapu ovog kraja ponovo vratiti srednjevekovno Braničevo i dati zaokružen prikaz i dragocen uvid u formiranje kulturnog identiteta ovog kraja.

Srednjovekovni grad Braničevo zahvatao je površinu od oko dva hektara. Kada bude istražen srednjovekovni sloj arheolozi će sići u niže slojeve gde se nalaze ostaci praistorije.

Po rećima direktora Narodnog muzeja u Požarevcu Milorada Đorđevića radi se o veoma važnom srednjovekovnom gradu i lokalitetu na Dunavu, Donjem gradu Braničeva, koji je procvat doživeo od VIII do XII veka.

– To je bilo vreme kada je vizantijska država na Dunavu imala svoju granicu, to je vreme vladavine dinastije Komnena koji su nekoliko puta boravili u ovom gradu. Naša dosadašnja arheološka istraživanja na Donjem gradu pokazala su to bogato nasleđe vizantijske istorije u Podunavlju iz tog perioda, najviše iz grnčarije gde su pronađene cele posude, zatim staklo, metal i ostaci oružja. Imamo srednjovekovne mamuze i šlem. Sve to govori o važnosti ovog grada za Vizantiju ali i za srpsku srednjovekovnu državu. Dosadašnjim iskopavanjima potvrdili smo postojanje bedema Donjeg grada, pronašli smo kulu i jednu građevinu za koju pretpostavljamo da je bila aristokratska kuća sa radionicom. Braničevo je u to vreme bilo u rangu sa Beogradom a naši dosadašnji nalazi veoma su retki i prevazilaze lokalne okvire i realno očekujemo da se u naredna istraživanja uključe i arheolozi iz Evrope, ističe direktor Narodnog muzeja Milorad Đorđević.

U dosadašnjim iskopavanjima arheolozi su pronašli, pored oružja i razne predmete iz svakodnevnog života, novac, narukvice, keramiku, staklenu posudu u vizantijsko plavoj boji. Arheolog Dragana Spasić Đurić, koja i ove godine rukovodi istraživanjima, kaže da je na nju veliki utisak ostavio otkriveni objekat koji je stradao u požaru.

– Tu je otkrivena peć, ognjišno , kuhinjsko i trpezno posuđe kakvo do sada nije pronađeno na teritoriji Srbije. Isto tako dobrom otkriću nadamo se i ove godine. Sve to što smo pronašli i što će biti otkriveno u narednim iskopavanjma posetioci će moći da vide u pomenutoj vili „Leposava“ kapetana Dragutina Todića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari