Zašto se humor ponekad „izgubi u prevodu“ na japanski, kako bi japanski model primene robotizacije mogao da unapredi uslove rada, i kako možemo da unapredimo radno angažovanje osoba sa invaliditetom sledeći japanski narod?
Ovo su neke od tema naučno-istraživačkih radova nagrađenih Sakura stipendijom koju dodeljuje kompanija Japan Tobacco International (JTI) u saradnji sa Ambasadom Japana.
Na ovogodišnji konkurs prijavilo se više od 100 studenata i istraživača sa fakulteta širom Srbije. Kandidatima je bio ponuđen širok spektar oblasti: od japanskog jezika, preko književnosti i kulture, društvenih i tehničkih nauka, do ekonomije i Kaizen filozofije, dok su predlozi istraživačkih radova obuhvatili veoma interesantne i aktuelne teme.
Nakon pregleda radova, komisija je izabrala pet predloga prema kriterijumima: originalnost, veliki istraživački potencijal, kao i dobar teorijski i praktični pristup. Novu generaciju dobitnika Sakura stipendije čine:
- Lav Leon Hudak – „Humor u Japanu“
- Lazar Milenković – „Automatizacija i robotika kao sredstvo poboljšanja zadovoljstva zaposlenih i ublažavanja posledica starenja stanovništva – šansa za Japan i Srbiju“
- Sara Milićević – „Radno angažovanje osoba sa invaliditetom: Srbija i Japan“
- Tamara Broćić – „Simbolički potencijal artikulacije borbe između dobra i zla u japanskim kaiđu filmovima i mogućnost primene ovog modela u praksi Srbije“
- Jovana Mihajlović Mijović – „Ispitivanje mogućnosti za primenu Kaizen menadžmenta u organizacijima civilnog društva u Japanu i Srbiji“
„Nastavljamo da podstičemo mlade da istražuju Japan i da doprinosimo razvoju novih generacija koje su nosioci daljeg napretka naše zemlje. Verujemo da se od Japana mnogo toga može naučiti, i zbog toga se kontinuirano trudimo da najbolje prakse iz te zemlje predstavimo Srbiji i nađemo prostor za njihovu primenu. Veliko hvala Ambasadi koja nas već devet godina podržava u ovoj nameri“, rekao je Goran Pekez, direktor korporativnih poslova i komunikacija u kompaniji JTI i predsednik Japanske poslovne alijanse u Srbiji (JPAS).
Sakura stipendija dobila je ime po japanskom drvetu trešnje koje je poznato po svojim prekrasnim cvetovima, ali i kao simbol sreće i prosperiteta. Konkurs je pokrenut sa ciljem da promoviše japansko nasleđe i kulturu u Srbiji, kao i da ojača prijateljstvo između dve zemlje. Stipendisti imaju obavezu da prijavljene istraživačke radove završe i pošalju do 2. oktobra 2020.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.