Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Republička izborna komisija počeli su pripreme za sprovođenje izbora za nacionalne savete nacionalnih manjina.
U skladu sa zakonskim rokovima, izbori će biti raspisani krajem avgusta, a održani u novembru ove godine, potvrdio je u intervjuu Danasu Branko Ružić, ministar državne uprave i lokalne samouprave. Ružić poziva pripadnike manjina da iskoriste svoja prava, provere da li su upisani u poseban birački spisak, da biraju i budu birani za članove svojih nacionalnih saveta. Kompletan intervju sa ministrom Ružićem biće objavljen u petak, u dodatku „Sandžak Danas“.
* Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o nacionalnim savetima, koji su podržali predstavnici većine nacionalnih manjina. Izuzetak su Bošnjačko nacionalno vijeće i SDA. Tvrde da su njihove sugestije ignorisane, a poslanik SDA Enis Imamović je bio oštar kritičar u skupštinskoj raspravi. Otkud takvi problemi između vašeg Ministarstva i BNV?
– Postupak izrade teksta ovog zakona je bio transparentan i inkluzivan i da to nije samo korišćenje „popularnih“ termina potvrđuju podaci da je u radu posebne radne grupe koja je pripremala izmene i dopune Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, pored predstavnika državnih organa učestvovalo i pet predstavnika nacionalnih saveta koje je predložila Koordinacija. Jedan od njih bio je i predstavnik Nacionalnog saveta bošnjačke nacionalne manjine. O radnom tekstu Nacrta zakona, uz podršku Misije OEBS, sproveden je postupak javnih konsultacija, u okviru kojih je u novembru i decembru 2017. održano šest okruglih stolova širom Srbije (Novom Sadu, Novom Pazaru, Bujanovcu, Petrovcu na Mlavi, Subotici i Beogradu). Od 29. marta do 18. aprila ove godine, Ministarstvo je sprovelo postupak javne rasprave, u okviru kojeg su održana dva okrugla stola i nakon toga pripremilo izveštaj o javnoj raspravi, koji je objavljen na sajtu Ministarstva, Portalu e-uprave i Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom. Ovakav način rada sigurno je doveo do toga da predstavnici skoro svih nacionalnih saveta podrže tekst i pohvale način izrade propisa. Svi predlozi koji su bili konstruktivni i išli u pravcu unapređenja važećeg zakona su uvaženi i uneti u tekst Zakona. Bilo je predloga koji ili nisu bili predmet regulisanja ovog zakona ili nisu bili u skladu sa pravnim sistemom Republike Srbije.
* Zašto je ostala odredba da predsednik nacionalnog saveta i članovi izvršnog odbora ne mogu da budu iz rukovodstva političkih partija? Protiv toga su bili i drugi poslanici nacionalnih manjina.
– Pravci izmena ovog zakona bili su utvrđeni i u ?rećem mišljenju Savetodavnog komiteta Saveta ?vrope i ekspertskim mišljenjima ?vropske komisije, gde je posebno istaknuta potreba smanjenja prekomerne politizacije nacionalnih saveta, koji su tela preko kojih nacionalne manjine ostvaruju Ustavom zajamčenu samoupravu u obrazovanju, kulturi, informisanju, upotrebi jezika i pisma i ne bi trebalo da budu instrument za političko delovanje – za uživanje te slobode postoje drugi mehanizmi. Napomenuo bih i da je na radni tekst Nacrta zakona pribavljena ekspertska analiza Savet Evrope u okviru Programa ??P? – horizontalni program saradnje za Zapadni Balkan i ?ursku, kojim je od eksperta Saveta Evrope ovo rešenje pohvaljeno kao najbolje moguće.
* Prethodni izbori, pogotovo 2010. za izbor bošnjačkog nacionalnog saveta su bili, najblaže rečeno, sumnjivi i loše organizovani. Da li ste sigurni da će naredni biti pošteni i po zakonu?
– Ne ulazeći u ocenu izbora iz 2010. godine, podsećam da je od tada unapređen zakonodavni okvir i da smo krajem 2014. imali izbore za nacionalne savete koji su ocenjeni kao uspešni. Kako bi izbori 2018. bili sprovedeni u skladu sa principima demokratičnosti i transparentno, Ministarstvo je izradilo novu aplikaciju Posebnog biračkog spiska, koja će u skladu sa novim zakonskim rešenjima, obezbediti efikasno vođenje ovog biračkog spiska i ažuriranje podataka. Uskoro se očekuje puštanje u produkciju nove aplikacije Posebnog biračkog spiska.
Problemi u finansijskom poslovanju
* Izmene treba da omoguće i transparentnije finansiranje nacionalnih saveta i uvid u trošenje novca. Da li imate izveštaje kako su nacionalni saveti do sada trošili novac i ima li nekih neregularnosti?
– Sredstava iz republičkog budžeta raspodeljuje Kancelarija za ljudska i manjinska prava. Prema podacima Kancelarije, do sada je bilo određenih problema u finansijskom poslovanju pojedinih nacionalnih saveta, iz tog razloga i očekujemo da će nova zakonska rešenja, kojim se uspostavlja bolji sistem kontrole finansijskog poslovanja doprineti da se takve nepravilnosti u budućem radu nacionalnih saveta otklone.
Projekat „Godina novih nacionalnih saveta“ sufinansiran je iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.