Vlada Slovenije će od Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu zatražiti da joj na godinu dana produži prvobitno dati rok u kome mora ponuditi zakonsko rešenje za obeštećenje svojih građana poznatih kao „izbrisani“. Taj sud je prošle godine Sloveniji naložio da do 26. juna ove godine formuliše rešenje za isplatu materijalne štete koju su imali građani kojima je protivpravno uskraćeno državljanstvo i mesto prebivališta.


Kako su juče preneli slovenački mediji, Vlada se nada da će njenom zahtevu biti udovoljeno jer je argumentovan obećanjem da će zakon biti donet do kraja godine, a oštećenima ponuđene dve varijante obeštećenja. Mediji, citirajući ministra unutrašnjih poslova Gregora Viranta, navode da se Slovenija sprema da u dogovoru sa predstavnicima „izbrisanih“ i civilnim društvom oštećenim građanima ponudi paušalno obeštećenje do čije visine bi se došlo u upravnom postupku, a koje bi bilo isplaćeno u više rata, a u skladu sa mogućnostima budžeta.

Mada Virant smatra da je materijalnu štetu koju su ovi građani pretrpeli uskraćivanjem državljanstva i prebivališta teško utvrditi i dokazati („Da li bi da su dobili državljanstvo postali bogati ili siromašni?“), oni od tih građana koji misle drugačije mogu tu štetu dokazivati pred sudom.

Evropski sud za ljudska prava prošle je godine presudom u slučaju Kurić i drugi dosudio tužiocima obeštećenje za nematerijalnu štetu koju su pretrpeli, a Sloveniji naložio da utvrdi i nadoknadi i nastalu materijalnu štetu.

Povećanje PDV gotovo izvesno

Ministar finansija Uroš Čufer ocenio je izglede da Slovenija poveća svoj porez na dodatu vrednost vrlo visokim. Taj bi porez trebalo da bude povećan za dva procentna poena sa 20 na 22 odsto, dok bi donja stopa tog poreza, kojom je oporezovano oko pola proizvoda u potrošačkoj korpi, ostala ista. Centralna banka je već izračunala kako bi se na rast cena odrazilo povećanje tog poreza od 1. jula. Prema toj računici inflacija u Sloveniji bi sa ove godine očekivanih 2,3 odsto porasla između 0,2 i 0,5 procentnih poena. Prosečna stopa PDV u EU iznosi 21,2 odsto i od izbijanja krize je porasla za 1,7 procenata. Najnižu stopu PDV ima Luksemburg (15 odsto), a najvišu Mađarska (27 odsto).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari