Sindikat zaposlenih u upravi i društvenim organizacijama Srbije stupio je juče u generalni štrajk zbog toga što predstavnici vlasti još uvek nisu ispunili njihove osnovne zahteve, potpisivanje kolektivnih ugovora i povećanje zarada.
– Sindikat predlaže sistemsko rešenje, a to je izmena zakona ili potpisivanje kolektivnih ugovora.
Sindikat zaposlenih u upravi i društvenim organizacijama Srbije stupio je juče u generalni štrajk zbog toga što predstavnici vlasti još uvek nisu ispunili njihove osnovne zahteve, potpisivanje kolektivnih ugovora i povećanje zarada.
– Sindikat predlaže sistemsko rešenje, a to je izmena zakona ili potpisivanje kolektivnih ugovora. Prihvatićemo predlog Vlade da povećanje zarade bude 8 odsto, ali pod uslovom da se isplate ostala primanja, topli obroci i regresi. Naš predlog je da povećanje plata za lokalnu upravu bude 13,6 odsto. Ostavljamo Vladi prostor do četvrtka da prihvati našu ponudu da putem Uredbe udovolji našim zahtevima sve do potpisivanja kolektivnih ugovora. U suprotnom, ne odustajemo od generalnog štrajka – rekao je juče novinarima u Beogradu predsednik Sindikata zaposlenih u upravi Njegoš Potežica.
MARKOVIĆ: Zahtevi sindikata opravdani
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković izjavio je da su zahtevi sindikata u suštini opravdani, ali da nije bilo potrebe za štrajkom jer će uskoro biti postignut dogovor. „Iako su razlozi opravdani, mislim da nije bilo mesta štrajku jer smo nadomak dogovora. Žao mi je što je taj štrajk počeo“, rekao je Marković novinarima u Skupštini Srbije. Ministar je naveo da je predložio Sekretarijatu zakonodavstva da se promene odredbe Zakona o platama državnih službenika i nameštenika i da odnos između najniže i najviše plate umesto 1:9, bude 1:6. “ Ostalo je samo da se izvede matematička računica na relaciji Ministarstvo finansija – sindikat“, najavio je Marković.
Od 165 lokalnih uprava, prema rečima Potežice 105 je od juče u štrajku.
– Štrajkački odbori će predvideti koliki je minimum procesa rada, ali znam da će se raditi samo hitni slučajevi, kao što su smrtni. Ostali zahtevi se neće ispunjavati. Odbor u Boru doneo je odluku da jučerašnji četvoročasovni štrajk zaposleni provedu na ulicama – kaže Potežica, dodajući da bi o tome da li će i kakve posledice imati građani zbog njihovog štrajka trebalo da razmišlja Vlada Srbije.
Samostalni sindikat zaposlenih u upravi u Novom Sadu potpuno će obustaviti rad danas od 10 do 14 časova, dok će se od 8.30 do 10 i od 14 do 16 sati poštovati minimum procesa rada.
– Žao nam je zbog građana što je do ovoga moralo doći, ali na naša prethodna upozorenja i protestne šetnje niko od nadležnih nije reagovao, niko nije hteo da nas primi i sasluša naše zahteve. Pored toga što imamo bedne plate, oduzeto nam je i ono što nam po Zakonu o radu pripada, a to je da nam poslodavac redovno isplaćuje regres i topli obrok, koji su sada navodno uračunati u tu platu – rekao je Lazar Škorić, predsednik Gradskog odbora Sindikata zaposlenih u upravi i pravosuđu.
Prepolovljenim radnim vremenom zaposleni u administraciji SO Zrenjanin pokušavaju da izdejstvuju veće zarade, zbog čega je još protekle nedelje započet štrajk upozorenja.
– Dogovorili smo se da proglasimo štrajk i da radno vreme bude od 7 do 12 časova, a da od 12 do 15 časova nijedna služba ne radi – kaže Stojan Kralj, predsednik Sindikata zaposlenih u državnoj upravi u pravosudnim organima. Od 28. novembra obustave rada u Zrenjaninu traju i po četiri sata dnevno.
Generalni štrajk počeo je i u opštinskoj upravi Pančevo, rekla je za Danas Željka Nedić, predsednica opštinskog Sindikata. Prema njenim rečima poštovaće se minimum procesa rada, što znači da će raditi samo pisarnica i matičari za hitne slučajeve, a sve druge službe tek kada se ispune zahtevi štrajkača.
Od deset opština Zlatiborskog okruga, samo opštinski službenici u Prijepolju nisu se pridružili štrajku Sindikata zaposlenih u upravi, pravosuđu i društvenim organizacijama. Kako je Danasu objasnio Dragan Mićić, predsednik Sindikata u tom okrugu, sindikalne organizacije u ostalih devet opštinskih uprava trebalo bi sa poslodavcima da se dogovore o poštovanju zakonskog minimalnog procesa rada.
U užičkoj opštini, u kojoj radi 159 službenika, predloženo je da se rad potpuno obustavi od 10 do 15 sati ali je, posle sastanka s načelnikom opštinske uprave Sindikat odlučio da se rad, tokom ove sedmice, obustavlja svakodnevno od 12 do 15 časova. Plata niskokvalifikovanog radnika u opštinskoj upravi u Užicu je 12.000, službenika sa srednjim školom oko 17.000 , a s fakultetskom diplomom oko 22.300 dinara i to s naknadama za topli obrok i regres.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.