Latinska Amerika postala je arena oko koje se „otimaju“ pojedini bliskoistočni moćnici, čiji lideri svako malo posećuju kontinent i tragaju za podrškom državnika ovog strateški važnog regiona. Izraelski predsednik Šimon Peres, prvi je lider jevrejske države koji je posetio Brazil za 43 godine, kada je apelovao na tamošnje državnike da se odupru rastućim uticajima Irana i libanske šiitske grupe Hezbolah u regionu.
Izvori iz Brazila navode da je Peres preklinjao svog brazilskog kolegu Lulu da Silvu da mu pomogne ne bi li obuzdao iranske nuklearne aktivnosti, u koje je, prema navodima Tel Aviva, umešana i Venecuela. Tom prilikom Peres je dao na uvid i obaveštajne podatke o navodnim aktivnostima Hezbolaha i Irana u graničnom regionu Brazila, Argentine i Paragvaja.
Peres, koji će uskoro posetiti i Argentinu, upozorava i da Hezbolah namerava da napadne jevrejske i izraelske mete na kontinentu, kao što je to učinio 1994. bombardovanjem jevrejskog centra u Buenos Airesu kada je ubijeno 85 osoba.
S druge strane, lider Irana Mahmud Ahmadinedžad sprema se za sličnu posetu Brazilu i regionu ovoga meseca. Teheran je uspostavio jak savez sa brojnim vladama latinsko-američkog regiona, zahvaljujući zajedničkim neprijateljskim osećanjima prema Vašingtonu. Iranski „izleti“ u region, naravno, izazivaju nelagodu u Beloj kući. Državna sekretarka SAD Hilari Klinton neposredno nakon stupanja na dužnost signalizirala je da je veoma zabrinuta ambicijama Teherana, tvrdeći da to „ometaju napredak“ kontinenta.
Velike glavobolje zadaje Venecuela i njen lider Ugo Čaves, koji je prema navodima kritičara otvorio vrata zemlje za militante sa Bliskog istoka. Za pojedine krugove je pak nezamislivo postojanje terorističkih kampova na venecuelanskom turističkom ostrvu Margariti, činjenica da se uran iz Venecuele komercijalnim letovima krijumčari u Teheran pa čak i da se iranske fabrike za proizvodnju traktora i bicikala koriste kao front za nuklearne aktivnosti. Svojim bombastičnim rečnikom, Čaves pokušava da negira sve navode. Iako je Venecuela bogata uranom, stručnjaci veruju da Karakas još nije tehnički osposobljen da iskoristi ta bogatstva. Oni ne sumnjaju da Iran u tom smislu pomaže Venecueli sopstvenim nuklearnim ambicijama. Čaves ne krije da želi da Venecuela postane nuklearna sila iako insistira na korišćenju nuklearnih kapaciteta za proizvodnju energije.
Ni Kolumbiji, glavnom regionalnom savezniku Vašingtona nije po volji savez Venecuele i Irana, naročito njegova nuklearna dimenzija. Bezbednosni stručnjaci u Bogoti navode da Hezbolah koristi fondove preprodajući drogu najvećeg proizvođača kokaina u svetu kao što je Kolumbija. Važnost Latinske Amerike za iranske strateške interese podvukao je Ahmadinedžad još pre junskog spornog reizbora: „Čim zapadne zemlje pokušaju da izoluju Iran, mi uskačemo u američko dvorište“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.