U sastavu nove Evropske komisije koju sastavlja Žan Klod Junker, biće 19 muškaraca i devet žena, a prosečna starost novih evrokomesara biće 53,04 godine, piše portal EurActiv.com. Po internom dokumentu Komisije od 2. septembra u koji je taj briselski portal imao uvid, broj žena će biti kao i u dosadašnjem sastavu Evropske komisije koju predvodi Žoze Manuel Barozo – devet, od kojih će tri biti potpredsednice.


Kako navodi EurActiv, dokument je i dalje podložan promenama jer Junker nije završio konsultacije s kandidatima čiji bi spisak trebalo da objavi iduće nedelje. Za sada je izvesno angažovanje šefice italijanske diplomatije Federike Mogerini koja je imenovana za novu visoku predstavnicu za spoljnu politiku i bezbednost, a biće i potpredsednica Evropske komisije.

Među devet kandidatkinja su i dve sadašnje komesarke koje će u novom sastavu Komisije dobiti nove resore. Po internom dokumentu EK, dosadašnja evropska komesarka za unutrašnja pitanja, Šveđanka Sesilija Malmstrom trebalo bi da preuzme resor pravde, a komesarka za međunarodnu pomoć i humanitarnu saradnju, Bugarka Kristalina Georgijeva baviće se poreskim pitanjima i borbom protiv pronevera.

Mesto u Evropskoj komisiji trebalo bi da pripadne i odlazećoj premijerki Slovenije, Alenki Bratušek koja bi se, kao potpredsednica, bavila digitalnom agendom i inovacijama. Poljska kandidatkinja je vicešefica Vlade, Elžbieta Biežkovska koja bi trebalo bi da bude potpredsednica zadužena za budžet i finansijsku kontrolu. Dankinja Margrete Vetager predložena je za komesarku za životnu sredinu, Vera Jourova iz Češke za saobraćaj, a sadašnjoj potpredsednici Evropskog parlamenta Korini Kreti, kao kandidatkinji Rumunije, trebalo bi da, kako se očekuje, pripadne resor humanitarne pomoći.

Belgija još nije zvanično predložila kandidata za Evropsku komisiju, ali bi to trebalo da bude Marijan Tisen koja bi se bavila omladinom i višejezičnošću.

Politička uravnoteženost

Buduća Evropska komisija će, prema dokumentu, biti politički uravnotežena: grupi Evropske narodne partije (EPP) pripašće 12 resora, uključujući dva potpredsednička mesta, socijalisti i demokrate dobiće osam mesta, uključujući dva potpredsednička, a liberali (ALDE) pet mesta sa, takođe, dva potpredsednička mesta. Predsednik Evropske komisije je takođe iz EPP, a ako Belgija predloži Tisenovu, to znači da će ta grupa imati ukupno 14 mesta u Komisiji. Jedno mesto je pripalo Evropskim konzervativcima i reformistima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari