Specijаlna predstavnica UN za prava u kulturi, Kаrim Benun iskazala je zabrinutost povodom pojedinih dešavanja u Srbiji koja, kako je ocenila, mogu da utiču na slobodu umetničkog izražavanja i kreativnosti, javlja N1.
Benun je kao primer navela slučaj karikaturiste Dušana Petričića koji je, kako je rekla, otpušten iz dnevnog lista Politika, kao i izložbu Necenzurisane laži, za koju je ocenila da je „označila one koji su bili kritični prema vladi ili su postavljali pitanja o zločinu u Srebrenici“. „Vlada Srbije mora da preduzme sve korake kako bi se ostvarivala ona zagarantovana prava na umetničku slobodu izražavanja“, rekla je ona na konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru.
Specijаlna izvestiteljka UN za prava u kulturi posetila je tokom protekle dve nedelje mesta od kulturnog, istorijskog, verskog i umetničkog znаčаjа u Srbiji i na Kosovu. Benun je ukazala i na brojne napade na aktiviste u odbrani ljudskih prava, a kao primer navela učestale napade na predstavnike organizacije Žena u crnom. „Vlast nije preduzela odgovarajuće mere u borbi protiv takvih napada i pozivam ih da to učine“, kazala je Benun.
Ona je navela slučaj „Dah teatra“ čiji su performansi poznati po kritici ratnih zločina i dešavanja iz prošlosti. Ovoj umetničkoj grupa posle godina ulaganja u prostor u Beogradu, nije omogućeno da ostanu na toj lokaciji u zgradi čiji je vlasnik Grad Beograd.
Kao pozitivan pomak u Srbiji navedena su prava LGBT zajednice i aktivista, a kao primer je navedeno to da se nakon nekoliko godina zabrana i bezbednosnih problema Parada ponosa sada održava bez većih problema i incidenata.
„Srbija i Kosova da ne politizuje pitanje kulturnog nasleđa“
Specijalna izvestiteljka Ujedinjenih nacija za prava u kulturi Kаrim Benun apelovala je na predstavnike Srbije i Kosova da ne politizuju pitanje kulturnog nasleđe i ne koriste ga u svojim kampanjama.
„Kulturno nasleđe ne treba da bude oružje ili lopta za igru političkog fudbala“, kazala je Benun na konferencviji u Beogradu, a nakon posete više mesta od kulturnog, istorijskog, verskog i umetničkog znаčаjа.
Ona je istakla da kada je reč o kulturnom nasleđu na Kosovu i jedna i druga strana, i Srbi i Albanci treba da priznaju štetu i bol koji su naneli jedni drugima. Benun je istakla da Srbija i Kosovo treba da depolituzuju pitanje kulturnog nasleđa i oslobode ga nacionalističkog konteksta.
Benun je osudila napade na kulturno nasleđe i sa jedne i sa druge strane, pomenuvši napade na srpske manastire na Kosovu tokom marta 2004. godine, ali i napade na džamije u Srbiji u znak odmazde. Ona je dodala da počinioci ovakvih nedela moraju da budu adekvatno kažnjeni, kako se slične stvari ne bi ponavljale u budućnosti.
Benun je istakla da srpska strana treba da prizna i uvaži nasleđe kosovskih Albanaca, ali i sa druge strane, treba da bude prepoznat značaj Srpske pravoslavne crkve i manastira na Kosovu. ;
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.