Direktor Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu Dragan Milić objavio je da je uprava UKC Niš ukinula nabavku reagenasa za laboratoriju gde se rade testovi za hemostazu kojim se procenjuje sklonost ka krvarenju ili trombozama kod pacijenata tokom i posle operacije.
On je na svom Instagramu napisao da je nakon 15 godina niška kardiohirurgija prinuđena da zbog nedostatka reagenasa prekine sa radom kako ne bi ugrozila živote svojih bolesnika.
„Odluku o prestanku rada svih kardiovaskularnih operacija i transplantacije bubrega zbog nedostatka materijala za aparate Multiplate i ClotPro doneo je kolegijum klinike za kardiohirurgiju UKC Niš koga čine 33 lekara i to jednoglasno, jer nismo imali drugog izbora“, naveo je Milić.
Klinika je, kako je dodao, u poslednjih nekoliko nedelja svojim dopisima upozoravala sve nadležne institucije u Srbiji, među kojima i ministarstvo zdravlja i RFZO, da će ukidanje potrošnog materijala dovesti do onemogućavanja rada na klinici i do ponovnog veštačkog stvaranja liste čekanja.
„Ove metode i nabavka reagenasa nikada nisu bili sporni tokom poslednjih 15 godina, a RFZO je u svom odgovoru na naš dopis napisao da je odluku o prestanku nabavke reagenasa doneo direktor UKC Niš dr Zoran Perišić“, kazao je Milić.
On je ukazao da bez reagenasa i materijala ne mogu da rade.
„Izvinjavamo se svim našim pacijentima zbog toga što će se ponovo, nakon skoro godinu dana, stvoriti liste čekanja, ali to zaista nije više u našoj moći. Nekim drugim “decision makerima” očito ljudski životi i nisu važni već neka njihova agenda i šahovska kombinatorika. Klinika će, naravno, odmah po obezbeđivanju neophodnog materijala početi sa radom“, poručio je Milić.
View this post on Instagram
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.