Izvoz oružja po proceduri 1

Novinske istraživačke mreže BIRN i CINS objavile su juče da je kontingent od oko 200 Zastavinih teških mitraljeza MO2 („kojot“) prošle godine završilo u Saudijskoj Arabiji, u kampu sirijskih pobunjenika koji se bore protiv snaga predsednika Sirije Bašara el Asada.

U povećem tekstu koji su preneli brojni domaći mediji navodi se da je Zastava oružje 2015. i 2016. firmi BIEM iz Sofije, u vlasništvu bugarskog tajkuna i trgovca oružjem Pegra Mandžukova, prodala 205 „kojota“ za oko 2,7 miliona dolara. Bugarska firma je, potom, to oružje izvezla u Saudijsku Arabiju, koja ga je, tvrde u BIRN-u i CINS-u, pozivajući se na prikupljene dokaze (fotografija mitraljeza, izjave boraca i poznavalaca problematike) prosledila sirijskim pobunjenicima.

BIRN i CINS navode nadalje da su im nadležni u firmi BIEM, između ostalog, rekli da je kontingent Zastavinih mitraljeza Saudijskoj Arabiji isporučen uz poštovanje domaćih (bugarskih) i međunarodnih propisa. I Zastavina fabrika oružja, koja sa firmom BIEM sarađuje godinama unazad, i u ovom slučaju je, ističu upućeni, takođe ispoštovala kako domaće, tako i međunarodne propise i uz to pribavila saglasnost jedne od sila (Amerika), koje svojim „crnim listama“ kontrolišu izvoz naoružanja i vojne opreme u delove sveta koji se smatraju njihovim interesnim sferama.

Od 2005. godine, nakon međunarodnog skandala sa aferom „Orao“ (kad je deo domaćeg oružja završio u Liberiji koja je bila pod sankcijama UN), izvoz pešadijskog naoružanja, municije i vojne opreme iz Srbije realizuje se uz kontrolu čak četiri ministarstva. Najpre, Ministarstva inostranih poslova koje svojim diplomatskim kanalima kontroliše krajnjeg korisnika, odnosno zemlju u koju se oružje izvozi. Zatim se pribavlja saglasnost Ministarstva odbrane, da se ne bi desilo da se izveze oružje i vojna oprema koji su potrebni Vojsci Srbije. Nakon toga, ugovoreni izvozni aranžman proverava MUP, a dozvolu za izvoz, na osnovu potvrde o krajnjem korisniku, izdaje Ministarstvo ekonomije (ili privrede), s time što se strogo vodi računa da se oružje ne isporučuje u zemlje koje su na „crnim listama“, pre svega Ujedinjenih nacija, ali i Amerike, Rusije i zemalja podsaharske Afrike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari