Slovenački premijer Janez Janša objavio je juče da slovenački ustav ne poznaje manjinsku vladu, te da njegova vlada nastavlja da radi s punim ovlašćenjima sve dok parlament ne odluči drugačije. Vladinu koaliciju u sredu je napustila Građanska lista predsednika parlamenta Gregora Viranta, čiji članovi su obavljali funkcije za aktuelnu slovenačku krizu ključnih ministara za finansije i pravosuđe i javnu upravu.


Izlazak iz vlade najavila je za kraj februara i Demokratska stranka penzionera slovenačkog ministra za spoljne poslove Karla Erjaveca, koja zauzima i mesto slovenačkog ministra za zdravlje. Vlada Janeza Janše nije uspela da se dogovori sa sindikatima o merama štednje koje je namerna da primeni, pa je u sredu Sloveniju potresao još jedan generalni štrajk javnih službi, koje su se usprotivile smanjenju mase plata za pet odsto, i kojima se pridružio najveći slovenački industrijski sindikat zahtevima za povećanje plata od šest do devet odsto, zavisno od delatnosti. Pozicija sindikata zaoštrena je pošto je Komisija za sprečavanje korupcije pozvala premijera i ljubljanskog gradonačelnika da podnesu ostavke zbog sumnji u korupciju. „Nećemo da štedimo da biste vi krali“ bio je jedan od transparenata slovenačkih demonstranata.

Janša je na konferenciji za štampu rekao da Slovenija nije u situaciji da sebi priušti četiri meseca zastoja u reformama koje je započela, tim pre što postojeći proporcionalni izborni sistem ne pruža garancije da bi vanredni izbori doveli do poboljšanja situacije i stabilne vlade. Sem toga, rekao je Janša, važni projekti koje bi slovenački parlament trebalo da usvoji u narednom periodu i onako zahtevaju više od postojeće vladine većine, naime dvotrećinsku većinu ili širu saglasnost. On je ponudio pregovore o promenama postojećeg izbornog sistema koji Sloveniju vodi iz jedne u drugu krizu, zatim dogovor oko ključnih projekata koji ne mogu da čekaju i onda izbore.

Karl Erjavec je na ponudu odmah odgovorio najavom pregovora sa Građanskom listom i Slovenačkom narodnom strankom o formiranju nove većine i zahtevom da se počne sa pripremom novog zakona o vladi prema kome bi ona čim izgubi pola ministara automatski pala. Erjavčeva stranka penzionera će ostati u vladi do 22. februara i ratifikacije ugovora o pristupanju Hrvatske EU, ali, rekao je on, neće podržati sve vladine projekte. Ranije je novi koalicioni dogovor ponuđen Pozitivnoj Sloveniji uz uslov da tu stranku napusti ljubljanski gradonačelnik Zoran Janković, ali je ovaj uslov odbijen.

Sveopšte denunciranje

Proteklih nekoliko nedelja sve što u Sloveniji na javnoj sceni nešto znači obratilo se svetskim medijima i institucijama sa svojim viđenjem uzroka velike političke nestabilnosti, imenovanjem i opisom krivaca na način koji se ne može opisati drugačije nego kao denuncijatorski. Janšu su protivnici opisali kao „desnog populističkog autokratu“ koji ugrožava pravičnost i demokratiju, a Janša i njegova stranka njih kao „old boys“ i komuniste koji se protive reformama.

U toj prepisci sa svetom zasad uglavnom bez odgovora, i verbalnoj razmeni vatre kao krivci za krajnje zaoštrenu političku situaciju u Sloveniji označeni su: talentovani stručnjak za računarstvo i ljubitelj bezbednosnih poslova, aktuelni predsednik Komisije za sprečavanje korupcije Goran Klemenčič, lobi koji želi da spreči započeto sređivanje slovenačkog bankarskog sektora i slovenački javni sektor koji je „predimenzioniran, neefikasan i skup“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari