oliver ivanovićOliver Ivanović Foto: Stanislav Milojković

Sa po dva odvojena skupa u severnom delu Kosovske Mitrovice i u Beogradu danas će se obeležiti sedma godišnjica od ubistva Olivera Ivanovića, predsednika nekadašnje Građanske Inicijative „SDP“.

Ni posle sedam godina ne zna se ko je 16. januara 2018. ujutru Ivanoviću ispred sedišta SDP u leđa ispalio šest hitaca iz vatrenog oružja s prigušivačem i ko stoji iza ovog političkog atentata, iako je pred Osnovnim sudom u Prištini prošle godine završeno suđene „pomagačima“ u ovom atentatu. U trenutku ubistva Oliver Ivanović bio je odbornik SDP u SO severna Mitrovica u kosovskom sistemu lokalne samouprave, na čijem je čelu bila Srpska lista.

Parastos Oliveru Ivanoviću u Svetosavskom hramu na beogradskom Vračaru služiće se danas u osam i petnaest u vreme kad je ispred sedišta SDP ubijen pre sedam godina, potvrdila je za Danas Milena Popović, Ivanovićeva nevenčana supruga.

Ona je prethodnih godina na godišnje zadušne molitve u ovoj crkvi dolazila u pratnji državnih zvaničnika Srbije.

Ivanovićev bratanac Aleksandar Ivanović izjavio za naš list da će se porodica i prijatelji, kao i prethodnih godina i danas okupiti u 11 sati u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, gde je Oliver Ivanović sahranjen, navodno, na predlog i inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

U isto vreme kad se u Beogradu bude služen parastos, u severnom delu Kosovske Mitrovice ispred nekadašnjeg sedišta SPD kod spomen ploče Oliveru Ivaniću okupiće se, kako je najavio Dejan Nedeljković, Ivanovićevi „prijatelji, rodbina i saborci“.

Na istom mestu, samo u 10 sati, kako je za naš list rekla Ksenija Božović iz SDP-a, okupiće se takođe Ivanovićevi „saborci, prijatelji i poštovaoci“.

– Navršava se sedma godina od ubistva Olivera Ivanovića, a da se ne zna ko ga je i zašto ubio. Završio se jedan sudski proces. izrečene su neke presude, posle čega advokatima odbrane iz suda nije stigao niti jedan pisani dokument. Za to što se još ništa ne zna svi su odgovorni, ponajviše međunarodna zajednica na KiM koja je vršila monitoring tog suđenja u Prištini. Svi se sad ograđuju i ćute – ističe Ksenija Božović.

U sudskom procesu vođenom pred Osnovnim sudom u Prištini posle tri promene optužnice na Vidovdan 2024. izrečene su zatvorske kazne Marku Rošiću, Nedeljku Spasojeviću, Dragiši Markovića i Žarku Jovanoviću, u ukupnom trajanju od 22 godine za „učešće u kriminalnoj grupu koja je organizovala Ivanovićevo ubistvo“, dok su Silvana Arsović i Rade Basara oslobođeni optužbi. Optužnica kao vođe „organizovane kriminalne grupe“ navodi „Žarka Veselinovića, Milana Radoičića i Željka Bojića“.

Za biznismena Milana Radoičića, bivšeg potpredsednika Srpske liste u slučaju Ivanovićevog ubistva lično je garantovao predsednik Vučić tvrdeći da je Radoičić „prošao poligraf“ u MUP-u Srbije“, kako i pojedini ministri u prethodnim vladama Srbije.

Na insistiranje EU i zapadnih zvaničnika istragu i suđenje, a uz saglasnost Beograda, u slučaju ubistva Ivanovića vodile su institucije u Prištini, a istragu su otvorile i nadležne institucije u ostatku Srbije – Javno tužilaštvo za organizovani kriminal u kome predmet nosi oznaku „strogo poverljivo“. To nije sprečilo više državnih zvaničnika Srbije da javno tvrde da se „zna ko je ubio Olivera Ivanovića“, ali je sve ostalo u granicama politikanstva i diplomatskih skandala.

– Slučaj Olivera Ivanovića je poput ubistva Zorana Đinđića, ne može se zatrpati i to suđenje je jedno od onih slučajeva ‘pravda je spora, ali dostižna’, ali je za to neophodno da se za to ispune politički uslovi, promena politike u Srbiji i njena bliža saradnja sa NATO, kaže za Danas politički analitičar Dušan Janjić.

U porodici Ivanović negiraju bilo kakvu mogućnost „nagodbe“. Aleksandar Ivanović smatra da su takve priče usmeravanje slučaja u pogrešnom pravcu jer mnoga pitanja nemaju zvaničan odgovor – ko je zapalio Ivanovićevu kancelariju, kola, razbijao stan, tajno ga pratio i snimao, što je korišćeno i u predizbornom spotu koji mu je stavio „metu“ na čelo…

Sagovornik našeg lista napominje da u vezi sa slučajem ubistva Olivera Ivanovića nije dobio zvaničan odgovor ni na pitanja koje je nadležnim službama postavio kao narodni poslanik i član Odbora za kontrolu službi bezbednosti u Skupštini Srbije.

 

Bio opasan zbog nagodbe?

Janjićeva procena je da je Ivanović „postao opasan zbog sumnji da je postigao nagodbu za ponovljeno suđenje za ratne zločine na KiM“, koje je i zvanično bilo najavljeno, ali do kog nije došlo, jer je ubijen. Prema rečima Janjića, reč je o vojno-policijskoj akciji protiv albanskog terorizma vođenoj od 1997. do 1999, koja će najverovatnije biti u nadležnosti Specijalizovanih veća za ratne zločine na Kosovu, sa privremenim sedištem u Hagu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari