Predsednik Kosova Hašim Tači bi već tokom proleća mogao da se nađe kao osumnjičeni svedok pred Specijalnim tužilaštvom za ratne zločine na KiM.
To je prelomljeno dolaskom novog specijalnog tužioca Amerikanca Džeka Smita. Tači je celu 2018. utrošio na postizanje dogovora da ne leži u istražnom zatvoru, a za uzvrat se obavezao da neće izbegavati poziv za svedočenje u Tužilaštvu – kaže za Danas politički analitičar Dušan Janjić.
Prema njegovim rečima, kosovski premijer Ramuš Haradinaj za sada neće dobiti poziv iz Haga, jer su navodi iz izveštaja specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija u Haradinajevom predmetu već razmatrani pred Haškim tribunalom, koji ga je oslobodio. Prištinski mediji, koji već nekoliko dana tragaju za Tačijem, navodno je na odmoru van KiM, spekulišu da bi predsednik Kosova pred Specijalnim tužilaštvom mogao da se pojavi u martu. Tači bi, navodno, trebalo da bude saslušan zbog ubistva i zbog pokušaja ubistva, kao i napada od kojih se većina dogodila posle uvođenja protektorata UN. Iako se on u Martijevom izveštaju pominje kao najopasniji komandant OVK za kog se vezuje i trgovina organa otetih Srba, prištinski izvori konkretno pominju slučajeve: Džemalja Mustafe, Smajlja Hajdarija, Ganija Gecija, Adema Saljihaja, Agima Veljiua, Ejupa Visoke, Šabana Muje i Ismeta Racija.
Prema pisanju prištinske štampe, pred Specijalnim tužilaštvom za ratne zločine na Kosovu juče je trebalo da se u svojstvu osumnjičenog pojavi i 12. bivši pripadnik OVK Ismet Tara, poznat kao „komandant Hodža“.
Ismet Tara (1963), rodom iz Orahovca, formirao je posebnu jedinicu OVK sa sedištem u Carevcu i jedan je od organizatora napada na Orahovac 1998. i 1999. u kojima je ubijen jedan, a ranjeno više pripadnika MUP Srbije, dok su 42 srpska civila oteta. On je krajem 1998. postavljen za komandanta 124. brigade OVK u operativnoj zoni Paštrik, čiji se štab nalazio u selu Retimlje, u kome je samo u jednom danu oteto 17 muških članova porodice Kostić. Tara je, prema podacima srpskih službi, zajedno sa Sabajdinom Cenom i Skenderom Hodžom upravljao logorom za Srbe koji se jedno vreme nalazio dva kilometra od Tropoje u Albaniji. Posle uvođenja protektorata UN na KiM i rasformiranja OVK, Tara je bio u Kosovskom zaštitnom korpusu, za čije je potrebe na području Orahovca „uzurpirao benzinsku pumpu Jugopetrola“ i ušao je u politiku kao prvi čovek Partije pravde za Orahovac. Srpske vlasti terete ga za terorističke akcije na KiM, kao i na jugu centralne Srbije 2000, snabdevanje terorista oružjem i vojnom opremom.
Prva saslušanja u Hagu bivših pripadnika OVK po navodima izveštaja Dika Martija počela su u ponedeljak. Do sada su svedočili: Rustem Mustafa, zvani Remi, Sabahajdin Cena i Sami Ljuštaku. Mustafa je navodno saslušavan 16 sati, dok oko pojavljivanja Samija Ljuštakua pred Tužilaštvom postoje oprečne verzije. „Bivši komandant OVK Sami Ljuštaku, vraća se na Kosovo pošto je odbio da odgovara na pitanja specijalnog tužioca u Hagu“, piše Koha ditore o saslušanju koje je navodno trajalo pet sati. Advokati Samija Ljuštakua – Arianit Koci i Džefri Najs, bivši tužilac Haškog tribunala, nisu želeli da daju izjave posle ispitivanja, dok poslanik Inicijative za Kosovo u kosovskom parlamentu Miljajim Zeka tvrdi da je Ljuštaju odgovorio na sva pitanja tužioca i da „ovog trenutka, nema nikakvih dokaza koji bi tereti Ljuštakua za posleratne zločine“.
Za odbranu milion i po evra iz budžeta
Prema pisanju prištinskih medija, Vlada Kosova je „za program pravne pomoći i finansijske podrške potencijalnim optuženicima pred Specijalnim tužilaštvom izdvojila iz budžeta za 2018. milion i po evra, od kojih je potrošeno 466.309,41 evro za sprovođenje odluke Vlade i donošenja pravnih saveta“. Posle formiranja Specijalnog tužilaštva za ratne zločine kosovski parlament usvojio je zakon koji svim osumnjičenima pred Tužilaštvom omogućava pravnu pomoć, finansijsku podršku za bliske članove porodica i putovanja na sudske procese izvan Kosova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.