Poslanica Narodne skupštine Srbije i članica Dveri Marija Janjušević smatra da se protiv prostitucije treba boriti obrazovanjem i zapošljavanjem, za istopolne brakove u ovom trenutku kaže da krše Ustav, dok za rijaliti programe naziva „slikom i prilikom vladavine SNS-a“.
Da li ste za legalizaciju prostitucije i zašto?
– Nesrećnim ženama, koje zbog različitih životnih okolnosti dođu u situaciju da se na taj način bore za život treba pomoći ne legalizacijom, već obrazovanjem i zapošljavanjem, kako bi sačuvale samopoštovanje, dostojanstvo i ne bi svoj život dovodile u opasnost. Doduše, postoje i muškarci koji se bave ovim poslom, isto mslim i za njih.
Da li ste za legalizaciju marihuane u medicinske svrhe?
– O legalizaciji bilo koje supstance ne može da odlučuje opšta javnost, već isključivo struka. Često i mediji pogrešnim pristupom doprinesu opštoj euforiji, panici, pa čak i pritisku na nadležne. Uprkos nakaradnom vladajućem režimu, verujem da odgovorni u Ministarstvu zdravlja još uvek u dovoljnoj meri brinu o građanima i njihovom interesu.
Da li ste za legalizaciju istopolnih brakova i zašto?
– Ustav Srbije kaže da je brak zajednica muškarca i žene. Sa druge strane, ministarka bez portfelja Slavica Đukić Dejanović predstavlja brak kao prevaziđenu insitituciju, ni ja ne sporim da postoje uspešne vanbračne zajednice. Svi imamo pravo na izbor, a niko nema pravo da krši Ustav. A svakako da bi bilo dobro pitati sve građane Srbije o tome, a ne nametati rešenja agresivnih i bogatih lobija.
Da li ste za vraćanje obaveznog vojnog roka i zašto?
Da li ste za registraciju srednjeg pola u zvaničnim ličnim dokumentima i zašto?
– Kad smo kod ličnih dokumenata, zaštitnik građana mi nije odgovorio zašto u pasošu moje dece ne piše da imaju srpsko državljanstvo, kao kod roditelja, već državljanstvo Republike Srbije. Kome smeta prefiks „srpsko“ u državi Srbiji, ako je to praksa i u zapadnim državama, na koje režim često voli da se ugleda – fransusko, švajcarsko, italijansko… ? Što se konkretnog pitanja tiče, ako krenemo tim neprirodnim putem određivanja polova, zašto se zaustaviti samo na srednjem polu? Imate primer Kanade, gde je registrovano preko 30 različitih rodova, a čak je i u Srbiji u zvanične izveštaje UNDP i USAID uveden i „interseks“ rod, pa je sada u upotrebi skraćenica LGBT. Ne vidim u kojem segmentu života će građanima Srbije, pre svega porodicama koje jedva sastavljaju kraj s krajem, biti bolje ako se bavimo ovom temom. Zalažem se da se držimo prirode, od koje se sve više otuđujemo i zdravorazumskih rešenja.
Šta mislite o rijaliti programu kao TV žanru?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.