Zorana Jankovića, gradonačelnika Ljubljane i lidera partije Pozitivna Slovenija, policija sumnjiči za zloupotrebu položaja, nesavesno obavljanje dužnosti, pranje novca, zloupotrebe novca Evropske unije i uništavanje poslovne dokumentacije.

Istražitelji Nacionalnog istražnog ureda pretresli su juče kuće Jankovića i njegovih sinova Jure i Damjana, pokupili dokumentaciju u ljubljanskoj opštini koju su privremeno bili blokirali i priveli šest osoba osumnjičenih za privredni kriminal. Pretresene su 23 lokacije u Ljubljani.

Janković, koji bi mogao da bude osuđen na najviše osam godina zatvora u slučaju podizanja optužnice i sledstvenog suđenja, izjavio je da „sada imaju sve dokumente i neka izvole“, da ide da potpiše „najveći ugovor u Sloveniji vredan 112 miliona evra u čemu učestvuje i Evropska unija“ i da je srećan jer je upravo postao deda. Istraga protiv Jankovića fokusirana je na prodaju gradskog zemljišta i izgradnju sportsko-trgovačkog centra u ljubljanskom naselju Stožice, koju je lokalna vlast u Ljubljani poverila sopstvenom preduzeću „Grep“.

Novac je „Grepu“, navodno, transferisan preko preduzeća „KLM Naložbe“, čiji je većinski vlasnik Janković i firme „Elekta“, takođe u njegovom vlasništvu. Janković je više puta kazao da je „Elektu“ prodao sinu Damjanu kada je postao gradonačelnik, ali kako novac nije uplaćen kupoprodajni ugovor je ništav, navode slovenački mediji. Gradonačelnik Maribora Franc Kangler takođe se sumnjiči za zloupotrebu položaja u izgradnji mariborske tržnice, prenosi Beta.

Za slovenačku javnost istraga protiv Jankovića nije iznenađenje, kaže za Danas Damjana Žišt, novinarka lista Večer, jer je još početkom ove godine iz poreske uprave u medije procureo dokument o poslovima Jankovićeve firme. Policija tvrdi da je bilo potrebno vreme iz proceduralnih razloga.

– Iznenađenje je što je toliko vremena prošlo do pokretanja istrage, a sve se dešavalo godinama. Nadam se da se radi o proceduri – rekla nam je Petra Soldat, komentatorka poslovnog lista Fajnans.

Jesu li sumnjičenja Jankovića realna, kaže ona, odlučiće sud, ali na osnovu dosad nezvanično pruženih dokaza „izgleda da optužbe stoje“. Petra Soldat smatra da priče o političkoj pozadini istrage protiv Jankovića, čija je Pozitivna Slovenija na izborima prošle godine osvojila najveći broj glasova ali nije uspela da formira vladu koju bi on predvodio, nisu „nimalo tačne“.

– Mislim da je sve što je učinio gospodin Janković napravio svesno – kaže Petra Soldat, dodajući da je ljubljanski gradonačelnik sigurno znao da je prebacivanje novca iz gradskog budžeta na račun sopstvene firme nezakonito.

Ni Damjana Žišt nije sklona razmišljanju o „političkom obračunu Janković-Janša“ o kojem se povodom pokrenute istrage juče raspravljalo i na slovenačkim internet forumima, jer „već se puno godina priča o sumnjivim poslovima Jankovića“. Ona smatra da je imidž Jankovića više pozitivan nego negativan, te da mu u prilog ide činjenica da nikada ranije nije bio pod istragom.

U medijsko-političkoj čaršiji ipak se može čuti da slučaj i „nije da nije“ politički. Jer, Slovenija je, kao i Hrvatska i Srbija, posle raspada SFRJ prošla kroz prvobitnu akumulaciju kapitala u kojoj su se pojedinci bogatili i legalno i nelegalno, a Janković nije jedini sa puterom na glavi. I da je upravo ono zašta ga sada optužuju navodno bio razlog što prošle godine nije on postao premijer, već Janez Janša, a ne skupštinska matematika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari