Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković upozorila je danas, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima, da usamljenost, zdravstveno stanje ili zavisnost od tuđe pomoći čine starije osobe podložnijim riziku od zlostavljanja i često ostaje neprimećeno zbog sramote da se prijavi.
Ona je navela da su zlostavljanju, u svim formama, više izloženi stariji koji imaju niži nivo socijalnih aktivnosti, koji su funkcionalno zavisni, hronično bolesni, starije osobe sa invaliditetom, dijagnostikovanom demencijom, kao i da su starije žene pod većim rizikom od zlostavljanja.
Na skupu „Zlostavljanje starijih – da li se prepoznaje?“, održanom povodom Međunarodnog dana borbe nasilja nad starijima, Janković je istakla da broj prijavljenih slučaja nasilja u porastu od kada se o ovom problemu više govori, ali da to nije cilj samo po sebi, već je suština da se nasilje nad starijima svede na minimum.
Borba protiv svakog nasilja, pa i nasilja nad starijima, daje rezultate samo u blagovremenoj, sveobuhvatnoj i sistemskoj saradnji svih delova državnog sistema, istakla je Janković.
Ona je dodala da efikasna zaštita i puno poštovanje prava starijih treba da budu tema stalnih edukacija zaposlenih u u sistemu socijalne i zdravstvene zaštite, policije i pravosuđa, kao i jedan od prioriteta kreatora javnih politika, čiji je zadatak da obezbede sve neophodne uslove za dostojanstven život starijih osoba.
To podrazumeva i širenje pozitivne slike o starenju i odnosu prema starijima, njihovom ogromnom doprinosu društvu i ulozi koju i danas imaju, zaključila je Janković.
Na okruglom stolu „Zlostavljanje starijih – da li se prepoznaje?“ u organizaciji Crvenog krsta Srbije i uz partnersku podršku poverenika za zaštitu ravnopravnosti, govorili su stariji volonteri i volonterke o iskustvu u radu sa starijima, o različitim tipovima nasilja, teškoćama i preprekama za njihovo prepoznavanje i prijavljivanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.