Janković: Sve teži položaj novinara koji kritički pišu 1Foto: Medija centar

Mnogi ugroženi građani Srbije Međunarodni dan ljudskih prava, 10. decembar, provode uz osećanje nepravde i urušenog dostojanstva zbog raskoraka između prava koja imaju na papiru i stvarnog života, naveo je zaštitnik građana Saša Jankoviću saopštenju.

Najsiromašniji, kako je naveo Janković su osobe sa invaliditetom, žene žrtve nasilja, radnici gubitnici privatizacije, žitelji nehigijenskih naselja, deca ulice – tradicionalno neke od najranjivijih grupa u Srbiji.

„Sve je teži položaj novinara koji kritički pišu i govore. Takođe, sve je više pritužbi članova i simpatizera opozicije“, naveo je Janković u saopštenju i ocenio da je pravo građana da zakon podjednako važi za sve i da važi u svakom mestu u svako vreme, a da to često nije slučaj zbog položaja u društvu ili zbog bliskosti sa vlašću.

Janković je naveo da u 10. godini rada zaštitnik beleži još zabrinjavajućih trendova – siromaštvo i nezaposlenost koji daju pečat svakodnevnom životu pojedinca i koriste se kao opravdanje za kršenja prava radnika, stalnim reformama objašnjava se neefikasnost administracije, nedovoljno dobrim ustavnim rešenjima i zakonima nemoć pravosuđa, a politizacija urušava institucije.

Zaštitnik je ocenio da su mediji u Srbiji bačeni u ekonomsko-politički vrtlog čije su žrtve ne samo novinari, nego i građani, jer bez slobodnih medija nema informisanih građana, a bez informisanih gradana nema slobodnih građana.

Prema njegovim rečima broj osoba sa invaliditetom koje su se zaposlile u ovoj godini nije dovoljan uprkos postojanju posebnog zakona.

Kako je dodao, u oblasti prava deteta unapređene su zakonske norme, ali su deca i dalje žrtve svih oblika nasilja, uključujući i najbrutalnije oblike vršnjačkog.

„Prisutno je kršenje prava deteta u medijima na privatnost i dostojanstvo. Usluge namenjene deci i porodicama na udaru su mera štednje radi ekonomskog oporavka zemlje. Uz blaga poboljšanja, ni izdaleka nije dovoljno dostupna zdravstvena zaštita“, naveo je Janković.

On je ocenio da je slabost zaštite žena od nasilja više rezultat neprimenjivanja postojećih propisa i standarda, a manje slabosti tih propisa, kao i da je i dalje ključni problem neodgovornost za nesavesno postupanje.

Proizvodnja i emitovanje kulturnih, obrazovnih, naučnih, dečijih, filmskih i drugih radio i televizijskih emisija na manjinskim jezicima treba da doprinosi očuvanju nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta manjinskih zajednica, naveo je Jankovć i dodao da je prevod tih programa na srpski jezik od posebnog značaja za razvoj multikulturalnog društva.

Janković je ocenio da je možda najveći pomak napravljen u pogledu prava LGBTI osoba, ali da je njihova diskriminacija daleko od ukinute, a da su zaštita i podrška još nedovoljni.

Zaštitnik je naveo da se izbeglice iz Sirije i drugih zemalja povremeno na teritoriji Srbije suočavaju sa nehumanim uslovima, da kapacitet smeštaja i propusna moć nisu dovoljni, a da postupci pojedinih država duž izbegličke rute umnogome otežavaju Srbiji da poštuje sve međunarodne standarde.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari