Janković: Više govoriti o uspešnim Romkinjama 1Foto: Fonet / Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost

Kada se na Gugl pretraživaču ukuca „uspešne Romkinje u Srbiji“, prvo što se pojavi od naslova je „Romi najviše diskriminisani u Srbiji, a posebno Romkinje“, zatim „Prosečan životni vek Romkinje 48 godina“…

Sigurna sam da to nije prava i nije jedina slika o Romkinjama, ali da je to slika koja preovlađuje u našem društvu, jer se nedovoljno zna i govori da Romkinje završavaju fakultete, da su odlične studentkinje, da su društveno aktivne, da su ekonomski samostalne. Na svima nama je obaveza i odgovornost da tu sliku menjamo – izjavila je danas na otvaranju konferencije „Romkinje u Srbiji: Postignuća, izazovi i perspektive“ poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Ona je naglasila da se o uspešnim Romkinjama, njihovoj  stručnosti, obrazovanju, i dalje nedovoljno govori, jer se stalno ukazuje na teškoće i probleme romske zajednice.

Zamenica predsednika Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Ana Saćipović rekla je da su Romkinje, kao pripadnice jedne manjinske zajednice u Srbiji, na dnu društvenih margina, ali kada im se pruži mogućnost pokazuju da mogu, kao i drugi, da postižu vrhunske rezultate. Ona je ukazala da u društvu postoje ogromne predrasude i stereotipi prema Romkinjama, ali da one pokazuju da se ni po čemu ne razlikuju od drugih žena u svetu. Prema njenim rečima, kada aktivistkinja Romkinja osnaži nepismenu, siromašnu ženu u romskoj mahali, i kada ona krene u ostvarivanje nekih svoja prava, potrebno je da su joj vrata institucija otvorena i podrška celog društva.

Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević naglasio je važnost obrazovanja i zapošljavanja pripadnika romske zajednice kao način da se izađe iz začaranog kruga siromaštva.

Konferenciju je organizovao Odbor za rodnu ravnopravnost Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine. 

Stevanović: Romkinje ne veruju sistemu

Zamenica zaštitnika građana Gordana Stevanović ukazala je da iskustva sa terena, iz romskih naselja, pokazuju da Romkinje nemaju poverenje u sistem. „Žale sa da ne mogu da ostvare neko svoje pravo, ali i strahuju da će im, ako se žale, neko pravo biti uskraćeno“, rekla je Stevanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari